Meclis, Fransa’nın Kuzey Makedonya ve AB ile ilgili önerisini kabul ettiCuma, 24 Haziran 2022

Meclis, Fransa’nın Kuzey Makedonya ve AB ile ilgili önerisini kabul etti

Bulgaristan Meclisi, Fransa’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın Kuzey Makedonya'nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelere başlama önerisinin belirli koşulları yerine getirecek şekilde değiştirilmesi halinde hükümet tarafından onaylanmasına ilişkin karar kabul etti. Karar, Değişime Devam (PP) partisi, GERB-SDS İttifakı, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ve Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakından 170 milletvekilinin oylarıyla kabul edildi. Oylamada Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı milletvekilleri çekimser oy kullanırken “Böyle Bir Halk Var” ve “Vızrajdane” parti grupları  aleyhte oy kullandılar.

Karar taslağını Meclise sunan DB İttifakı Meclis Grubu Başkanı Hristo İvanov, tartışmalar sırasında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan vetoyu kaldırmıyor. Bulgaristan, veto kararının etkisini artırıyor” dedi. Milletvekili, “Şu andan itibaren Kuzey Makedonya'nın bir AB üyeliği adayı olarak yükümlülüklerini yerine getirmediği ve ihlal ettiği herhangi bir zamanda bu koşulların gücü sadece Bulgaristan tarafından değil AB tarafından uygulanacak” diye belirtti.

Fransa’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın Kuzey Makedonya'nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelere başlama önerisi, Bulgaristan'ın Üsküp'e yönelik koşullarının Kuzey Makedonya'nın AB’ye karşı taahhütlerinin bir parçası olmasını ve Avrupa Komisyonu'nun bunların uygulanmasının garantörü olmasını öngörmektedir.

Öneri, Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya'nın AB üyelik müzakerelerinin başlamasına uyguladığı vetoyu kaldırmayı amaçlıyor. Ancak bu amaçla Bulgaristan'ın onu onaylaması gerekiyor. Kiril Petkov'un hükümeti, Parlamentonun Üsküp'ün AB ile müzakerelerinin başlamasına yönelik vetoyla ilgili tüm kararları almasını gerektiren bir karar aldı. Bu, kabinenin güven oylamasıyla devrilmesinden önce oldu.

Meclis, aynı konuda GERB, HÖH’ün ve Hristo İvanov’un sunduğu üç karar taslağını tartıştı. İlk iki öneri reddedilirken İvanov’un önerisi kabul edildi. Öneri, dün (23 Haziran) Meclis Dış Politika Komisyonu tarafından destek aldı.

Karar taslağına karşı oy kullanan partilerin temsilcileri, onu destekleyen milletvekillerini vatan hainliği yapmakla suçladılar. BSP, önerinin şimdiye kadar en iyi olduğunu, ancak kabul edilmesinde acele edilmemesi çağrısında bulundu.

Önerinin, hükümet tarafından şu koşulları garanti altına alacak şekilde değiştirilmesi gerekiyor:  Kuzey Makedonya’daki Bulgar topluluğunun ulusunun bir parçasını oluşturan bir halk olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasası’na dahil edilmesi, müzakere sürecindeki hiçbir şey Makedon Dili’nin Bulgaristan tarafından tanınması olarak yorumlanmaması, iyi komşuluğün katılım sürecinde bir kriter olmaya devam etmesi ve Brüksel’in AB ülkelerini ilerleme konusunda bilgilendirmesi ve Bulgaristan ile 2017’de imzalanan sözleşme ve protokollere uyulmamasının müzakere çerçevesine dahil edilmesi.

Bu durumda, Parlamentonun kararına göre, hükümet önerilen müzakere çerçevesini onaylayabilir ve böylece vetoyu kaldırabilir. Ancak bundan önce Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'nın, müzakerelere ilişkin AB çapındaki tutumu ifade eden diğer iki belgenin atıfta bulunduğu ikili bir protokol imzalaması gerekiyor.

Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska’nın Meclis Dış Politika Komisyonu toplantısında okuduğu bir rapora göre, Dışişleri Bakanlığı Fransa’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın Kuzey Makedonya'nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelere başlama önerisi üzerinde çalıştı. Bakan, söz konusu önerinin şimdiye kadar en iyi öneri olduğunu söyledi.

Bulgaristan, 2020'de GERB-Birleşik Vatanseverler İttifakı koalisyon hükümeti dönemi sırasında Kuzey Makedonya'nın AB üyelik müzakerelerinin başlamasını veto etmişti.


DİĞER HABERLER