Meclis, Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını reddettiÇarşamba, 27 Mart 2019

Meclis, Türkçe siyasi propaganda yasağının kaldırılmasını reddettiHak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) seçim propagandasının ülkemizde resmi dil olan Bulgarca'dan farklı bir dilde yapılmasına ilişkin teklifi, Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada reddedildi. Yapılan oylamada 24 milletvekili kabul, 62 milletvekili ret ve 30 milletvekili çekimser oy kullandı. 

Teklif görüşmeleri sırasında HÖH Milletvekili Ramadan Atalay, sorunun ortak olduğunu ve Ulusal Meclisin seçim kampanyası sırasında kullanılan dil konusunda netlik kazandırmadığı takdirde devlette ilerleme kaydedilmeyeceğini söyledi. Atalay, milletvekillerinin Türkçe ve İngilizce gibi yabancı dil öğrenmesi için çağrıda bulunuldu. 

Irkçı ve aşırı miliyetçi tavırlarıyla bilinen İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO) Genel Başkan Yardımcısı İskren Veselinov, seçim propagandasının kesinlikle Bulgarca yapılması gerektiğini söyledi. VMRO Milletvekili Yulian Angelov, ilk defa VMRO'nun HÖH partisini üçüncü parti konumundan dördüncüye gerilettirdiğini anımsattı. 

Irkçı ve aşırı milliyetçi oluşum olan Birleşik Vatanseverler İttifakı Milletvekili Pavel Şopov,HÖH partisinin seçim kampanyası sırasında yabancı bir dil kullanma hakkı verilmesine ilişkin teklifin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti. 

HÖH Milletvekili Hamit Hamit, herkesin Bulgarca'yı iyi bilmediğini, Anayasa'nın ise ana dilinin okunmasının ve kullanılmasını garanti altına aldığını söyledi. Hamit'in ifadesine göre, seçim toplantılarına konuk olarak katılan Avrupalı dostlara kendi dilinde selamlama konuşması yapmasının yasaklanmasının demokrasi ve AB ilkelerine aykırıdır. 

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, milletvekillerin Anayasa'ya uymaları çağrısında bulundu. Karadayı'nın ifadesine göre bu konunda birilerinin kendine özel duyguları varsa, kampanya sırasında yasaklanabilecek belirli diller sayılabilir.


DİĞER HABERLER