Meclis, yetim ve öksüz çocuklara yeni yardım ödeneğini onayladıCuma, 21 Eylül 2018

Meclis, yetim ve öksüz çocuklara yeni yardım ödeneğini onayladıMeclis Genel Kurulunda ilk okumada oybirliği ile Çocuklar İçin Aile Yardımı Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi kabul edildi. Değişikliklere göre vefat eden ebeveyninin emekli maaşını alma hakkına sahip olmayan yetim çocuklara aylık yardım verilecektir. Yeni yardım için ek bir 4 milyon levaya ihtiyaç olacak.

Çocuklar İçin Aile Yardımı Kanunu'ndaki değişiklikler, vefat eden ebeveynleri gerekli sosyal güvenlik prim katkılarını sağlamadığı için emekli maaşını alma hakkında sahip olmayan çocukları kapsamaktadır. Değişiklikler, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bu çocuklara yeni bir yardım ödeneği verilmesini öngörüyor. Bu para hayattaki ebeveyne veya vasisine teslim edilecek, miktarı bir sonraki yıl için devlet bütçesinde belirlenecektir.

Yeni yardımı alabilmek için yetim çocukların, koruyucu aile yanında veya devlet kurumlarına yetiştirilmemeleri, 20 yaşından büyük olmayıp lise eğitimini bitirince düzenli olarak anaokuluna veya okula gitmeleri ve yaş ve sağlık durumuna göre tüm zorunlu aşıları ve profilaksi amaçlı muayeneleri yaptırmaları şarttır.

Hesaplara göre yeni sosyal yardımdan 5600 çocuk faydalanabilecek. Onlardan 2900'ü kesin olarak bu yardımı alacak. Kalan diğer 2700 çocuk, vefat eden ebeveyninin emekli maaşı ile yeni sosyal yardım arasında seçim yapacak. Bu yardım ödeneği kalan diğer aile yardımlarıyla birlikte alınabilecek, ancak Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında verilen yetim maaşıyla birlikte alınamayacak.


DİĞER HABERLER