Meclis, Yurt Dışı Seçim Bölgesi oluşturulması teklifini reddettiPerşembe, 21 Nisan 2016

Meclis, Yurt Dışı Seçim Bölgesi oluşturulması teklifini reddettiBugün Bulgaristan Meclisi, Seçim Yasası'nda yapılan değişiklerle zorunlu oy kullanılması ve siyasi seçimlerin ve ulusal referandumların aynı günde düzenlenmemesini kabul ederken, Yurt Dışı Seçim Bölgesi oluşturulması teklifini ise reddetti. Seçim Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısının görüşmeleri yarın da devam edecek. Bugün yapılan değişiklikler iktidardaki koalisyon ortakları Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Reform Blok Grubu Üyeleri arasında sert tartışmalara neden oldu.

Bugünün en büyük sürprizi GERB Milletvekillerinin, kendilerinin Meclise sunduğu Yurt Dışı Seçim Bölgesi oluşturulması teklifine karşı çıkan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgar Sosyalist Partisi'ni (BSP) destekleyerek, ret oyu kullanmaları oldu. Böylece Meclisteki ilk üç parti, Vatansever Cephesi, Bulgaristan'ın Gelişimi İçin Alternatif (ABV), Ataka ve Bulgar Demokrasi Merkezi (BDM) Milletvekillerinin desteği ile Parlamento Hukuk Komisyonu tarafından kabul edilen az sayıdaki anlamlı kanun değişikliği teklifini hep birlikte reddettiler.

Bu teklifin reddedilmesiyle yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşları ülkede bulunan vatandaşların sahip olduğu sadece bir partinin aday listesine değil, listede yer alan adaylar için tercihli oy kullanma hakkından mahrum kalacaklar. Üstelik çok sayıda şiddetli protesto eylemlerine sebep olan yurt dışından gelen oyların yurt içinde mevcut seçim bölgelerinde dağılımından dolayı bazı yerlerde birkaç yüz oyun bir milletvekilli seçilmesine yeterli olması uygulamasının tekrar edilmesi için tüm koşullar korunuyor.


DİĞER HABERLER