Mecliste Başbakan'ın çalışmalarını kontrol uygulaması kaldırıldıPerşembe, 27 Nisan 2017

Mecliste Başbakan'ın çalışmalarını kontrol uygulaması kaldırıldı Milletvekilleri, Halk Meclisi Çalışma Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te değişiklikler yaparak, her ayın birinci Çarşamba gününde Başbakan ve yardımcılarının Meclis'te hükümetin genel politikasına ilişkin güncel sorulara sözlü cevap vermesi uygulamasını kaldırdı. Buna ilişkin teklifin oylamasında 113 milletvekili kabul oyu kullanırken 83 milletvekili ret oyu kullandı, çekimser kalan ise olmadı.

Teklifle ilgili tartışmalar sırasında Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) koalisyonu milletvekili Jelyo Boyçev,"Önünüze 4 yıllık hükümet dönemini tamamlama hedefi koymuşsunuz, ama sizin seçtiğiniz yol hükümete erken son verilmesine yönelik en hızlı olanıdır" diye kaydetti.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Milletvekili Danail Kirilov, bakanların Meclis'teki komisyon üyelerinin sorularını yanıtlamaya devam edeceklerini belirtti. GERB Milletvekili Aleksandır Nenkov ise bu uygulamanın siyasi kazanç sağlamak için bir araç olarak kullanıldığının herkesçe malum olan bir şey olduğunu söyledi.

Ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan "Birleşik Vatanseverler" koalisyonu milletvekili Pavel Şopov, her ayın birinci Çarşamba gününde Başbakan ve yardımcılarının Meclis'te hükümetin genel politikasına ilişkin güncel sorulara sözlü cevap vermesi uygulamasının işe yaramadığı için Meclisin eski uygulamaya geri dönmesi çağrısında bulundu. Şopov, söz konusu uygulamayı güçlü bir propaganda aracı olarak nitelendirdi.


DİĞER HABERLER