Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Stoeva görevinden istifa ettiPerşembe, 27 Ağustos 2020

Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Stoeva görevinden istifa ettiMerkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Stefka Stoeva, görevinden istifa etti. Stoeva, MSK oturumunda yaptığı açıklamada kararının nedenlerinin kişisel olduğunu söyledi.

Stoeva, görevinden istifa etmeden önce elektronik oylama makinelerinin tedarikini sağlama sorumluluğunun tamamen MSK'ya yüklenmesi üzere Seçim Kanununda yapılacak bir değişikliğe itiraz etti.

10 gün önce Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi yeni anayasa tasarısı sundu. Bu, Başbakan Boyko Borisov'un siyasi sistemin yeniden düzenlenmesi ve Büyük Halk Meclisi'nin toplanmasıyla yeni anayasa kabul edilmesini önermesinden sonra oldu.

GERB, sadece Büyük Halk Meclisi milletvekillerini seçim sisteminde değişiklik yapılmasını değil, gelecek genel seçimler için elektronik oylama makinelerinin tedarikini sağlama sorumluluğunun MSK'ya yüklenmesini önerdi. Yürürlükteki kanuna göre, bu Bakanlar Kurulunun bir görevi. Meclis, 2 Eylül'de sonbahar oturum dönemi çalışmalarına başlayacak ve öneriler kabul edilirse, bu sorumluluk MSK'ya yüklenecek.

Değişiklikler yapılmadan önce MSK nezdinde elektronik oylama makinesi alımı için ihaleye teklif verildi. Belgeler ilk önce Bakanlar Kurulu'na gönderildi, ancak daha sonra devlete ait Bilgi Hizmetleri Şirketi onları hala sorumluluk alanında olmadığı halde MSK'ya geri gönderdi.

Hafta başında MSK, meseleyi görüşmek üzere Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ile görüşme talep etti. Şu ana kadar ne böyle bir görüşme yapıldı, ne de hükümet tarafından görüşme talebine yanıt verildi.

Stoeva'nın istifası önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu toplantısında oylanacak.

Stefka Stoeva, geçen yıl ilkbaharda MSK Başkanlığına seçildi. O zaman eski Anayasa Mahkemesi hakimi Stoeva, MSK Başkanlığına tek aday olarak GERB tarafından aday gösterildi.


DİĞER HABERLER