Merkez Seçim Komisyonu, Seçim Yasası'nda değişiklik yapılmasını teklif edecekPazartesi, 27 Mart 2017

Merkez Seçim Komisyonu, Seçim Yasası'nda değişiklik yapılmasını teklif edecekBulgaristan Devlet Radyosu'na (BNR) konuşan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Sözcüsü Kameliya Neykova, komisyonun Seçim Sandık Kurulu üyelerinin değiştirilmesine ilişkin Seçim Yasası'nda değişiklik yapılması teklifinde bulunacağını duyurdu.

Neykova, ancak Seçim Sandık Kurulu üyelerinin geçerli bir nedenden dolayı seçim gününde görev başında olamaması durumunda değiştirilmesine izin verilmesi gerektiği görüşünü savundu. Dünkü seçimlerde olduğu ölçüde Seçim Sandık Kurulu üyelerinin değiştirilmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi, son anda bazı seçim bölgelerinde Seçim Sandık Kurulu üyeleri yoğun bir şekilde görevden ayrıldı. Onların yerine başka kişilerin üyeliğe atanması gerekti.

Kameliya Neykova, bu bilgiyi doğruladı ve kanunun buna izin vermediğini izah etti. MSK Sözcüsü 'nün ifadelerine göre hiçbir şekilde Seçim Sandık Kurulu üyelerinin seçim günü başlamadan önce değiştirilmesine hoşgörü gösterilmemesi gerekir, çünkü bu durum seçim sürecine olumsuz yansımaktadır. Eğitimden geçen Seçim Sandık Kurulu üyelerinin bir kısmının seçim gününde görevi başında olmadığı ortaya çıktı.

Seçim gününün sonunda ihlallere ilişkin 114 civarında şikayet alındı. Onların büyük bir bölümü propaganda yasağının ihlal edilmesi, bir kısmı ise Seçim Sandık Kurulu üyeleri tarafından yapılan ihlaller ile ilgilidir.

Kameliya Neykova, Seçim Yasası'nın kaba bir şekilde ihlal edilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, Seçim Sandık Kurullarının çalışmalarında genelde bu tür ihlallerin yapıldığını ifade etti. Seçim Sandık Kurulu üyelerinin değiştirilmesinin bu tür ihalelere yol açtığı belli oldu.


DİĞER HABERLER