Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdür Yardımcısı olarak tayin edilen Nurettin Çakır Kırcaali Haber'e konuştuCuma, 21 Temmuz 2017

Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdür Yardımcısı olarak tayin edilen Nurettin Çakır Kırcaali Haber'e konuştu
-Sayın Nurettin Çakır, bundan iki ay önce Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdür Yardımcılığına tayin edildiniz. Biraz kendinizi tanıtır mısınız?

- Ben 1978 yılı Muş doğumluyum. Evliyim, bir çocuğum var. İzmir 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuyum. 12-13 yıldır öğretmenlik mesleği içerisinde bulunuyorum. İstanbul'da 5 yıl, Yalova'da 4 yıl, Van'da 2 yıl, İzmir'de 2 yıl- böyle öğretmenlik mesleğini değişik illerde icra ettik. Sonra yurt dışında dini dersler veren okullarda görevlendiriliyoruz.

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının ortak protokolü ile Mestanlı İlahiyat Lisesine görevlendirildim. Fakat ben gelmeden önce de ve geldikten sonra da sık sık asparagas dediğimiz asılsız haberlerle iştigal etmek zorunda kaldık. Belki kötü niyetli, belki saf, bilmiyoruz, ama işte FETÖ'ya ait bir okuldur, okul yıkılacak, kapanacak, şu gibi, bu gibi bir sürü ithamlar duyduk. Gelmeden önce de bunları duydum.

Fakat şunu çok net söylüyorum, Bulgaristan hükümetinin burada yaşayan tüm soydaşlara, Müslüman, Hıristiyan olan herkese verdiği bir şans olarak bir protokol gereği devlet protokolüyle bu okulun açılması ve devam etmesine dair garantörlük verilmiştir. Yani Bulgar hükümeti böyle güzel insanlar yetiştiren, insanlığa fayda verecek böyle bir okulu kapatma düşüncesini hiçbir zaman aklından geçirmeyecek, çünkü bu okuldan mezun olan insanlar nerede olursa olsun, hep faydalı, hep güzel hizmetlerde bulunmuşlardır ve bulunacaklardır. O yüzden böyle FETÖ ile bir bağlantı kurulma noktasında kötü niyetli insanlarla ismini bir araya getirme noktasındaki ithamların hem asılsız olduğunu belirtmek istiyorum, hem de bunların asıl okulun müdürü ve buradaki Bulgaristan Başmüftülüğümüzün bilgilerine başvurarak, bunların değerlendirilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu yüzden buraya gelirken bu acıyı hissetmiştim. Onu öncelikle söyleme gereği hissettim. Ve burada da aynı haberleri, işte geçen gün oturduğumuz bir kardeşimiz, "Hocam, burası FETÖ'nünmüş, doğru mu, kapanıyor mu, doğru mu?" deyince hala bu tarz şeylerin söylenti halinde devam ettiğini görmek bana acı ve sıkıntı verdi, onu belirtmek isterim. Kırcaali Haber gazetesi olarak sizlere çok teşekkür ediyorum, çünkü ben Türkiye'den de bu okulla ilgili bilgileri sizden almıştım. Hem tutarlı, hem doğru, hem güzel haber anlayışınızdan dolayı sizlere ayrıca çok teşekkür ediyorum.

-Bu güzel okul Kırcaali bölgesinde bulunuyor, ancak ta Batı Bulgaristan'dan öğrenciler buraya okumaya geliyor. Bu bölgedeki ebeveynlere bir çağrınız var mı?

-Ben öncelikle şuna şaşırdım. Müdürümüzle beraber biz de değişik bölgelerde öğrenci toplama faaliyetlerine katıldık. Öğrencilere kendimizi tanıtmak için gittik kapılarına.
Kırcaali'de de ben birçok bayram namazında birkaç noktada duyurular yaptık. Ama yani Kırcaali kendi yavrusuna sahip çıkma noktasında zayıf kalıyor. Bunu görünce hakikaten üzülmek elde değil. Yani Mestanlı-okulun kurulduğu ilçe, Kırcaali-okulun kurulduğu il, ama ne yazık ki, dışarıdan gelen katılım buralardan çok daha fazla oluyor. Yani burası bir nevi Kırcaali'nin yavrusu, bir parçası. O yüzden buradaki velilerimize arkalarından kendilerinin hayırlı işler yapacak birer evlat bırakmak istiyorlarsa, bu okulu öksüz, yetim bırakmamalarıdır. Okulumuzun kapasitesi, şu anda öğrenci iki katına çıksa, okulumuz bu kapasiteyi kaldıracak kadar güçlü ve büyüktür. Allah razı olsun, buradaki birçok arkadaşımız öğrencilere destek olma mahiyetinde yardımcı oluyor. Fakat gönderme noktasında Kırcaali'yi ben gerçekten hoş görmedim. Beni affetsin değerli Kırcaaliler, ama buradaki bir ilahiyat lisesinin öğrenci kapasitesini tam doldurmadan işlevini yürütmesi gerçekten bana acı verdi, bunu belirtmek zorundayım.

-Teşekkür ederiz, yeni görevinizde başarılar diliyoruz.


DİĞER HABERLER