Mevcut adreste oy kullanma dilekçesi 17 Eylül'e kadar verilebilirSalı, 23 Ağustos 2022

Mevcut adreste oy kullanma dilekçesi 17 Eylül'e kadar verilebilir

Merkez Seçim Komisyonu (MSK) kararına göre, daimi ve mevcut ikametgah adresi farklı yerleşim birimlerinde bulunan ve 2 Ekim'de yapılacak erken parlamento seçimlerinde mevcut ikametgah adreslerine göre oy kullanmak isteyen seçmenler, 17 Eylül'e kadar dilekçe verebilirler.

Dilekçelerin belediye başkanları, büyükşehir belediyelerine bağlı ilçe belediye başkanları, köy muhtarları veya muhtar vekillerine yazılı olarak verilmesi gerekiyor. Dilekçede seçmenin Bulgaristan Kimlik Numarası (EGN), kimlik belgesinin türü ve numarasının belirtilmesi ve imzası gerekir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün (GRAO) web sitesi üzerinden de dilekçe verilebilir.

Elektronik dilekçede seçmen, kimlik belgesinde belirtilen üç adını, kimlik belgesinin türünü ve numarasını, veriliş tarihini, yerini ve yetkili makamı, EGN’sini girerek daimi ve mevcut ikametgah adreslerini karşılaştırır ve telefon numarasını belirtir, imza gerekmez. GRAO, alınan elektronik dilekçedeki verileri, gönderildikleri andan itibaren otomatik olarak kontrol eder.

Engelli kişilerin eve seyyar seçim sandığı götürme uygulaması kapsamında oy kullanmaları için dilekçe verme süresi de 17 Eylül’de dolacak.

Bu, yazılı dilekçe verilmesi veya belediyelerin internet siteleri üzerinden seçmenlerin daimi ikamet adresleri veya mevcut ikamet adresine göre oy kullanma dilekçesi vermişlerse, mevcut ikamet adreslerine göre elektronik dilekçe vermeleriyle yapılır.


DİĞER HABERLER