Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Radev ile görüştüCuma, 31 Ocak 2020

Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Radev ile görüştüCumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanlığı konutunda Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu karşıladı. Radev, "Sizler bizim önemli müttefikimiz, ortağımız ve her şeyden önce önemli ve iyi bir komşumuzsunuz. Bu nedenle ilişkilerimizin istikrarı ve verimliliği dış politikamızda önemli ve önceliklidir" diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı, iyi komşuluk ilişkileri, karşılıklı saygı ve iç işlere karışmama gibi çok açık ilkelerimizin olduğunu vurguladı.

Radev, iki ülkenin göç, terörle mücadele ve kaçakçılık alanlarında işbirliğine odaklandı.

Cumhurbaşkanı, "Ortak eylemlerimizin sonuçları Avrupa çapında güvenlik ve istikrar için büyük önem taşıyor" dedi ve Türk tarafının yasadışı göçle mücadele konusundaki Mart 2016 AB-Türkiye Zirvesi Ortak Bildirgesi'ne uyma çabaları için teşekkür etti.

Rumen Radev, Avrupa genelinde enerji arzı kaynaklarının çeşitlendirilmesi için yeni fırsatların sunulduğu enerji alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı.

Çavuşoğlu, Bulgaristan ve Türkiye'nin yasadışı göçle ortak mücadelesinin Balkanların istikrarına katkıda bulunmanın bir örneği olduğunu söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı, "Bu alandaki işbirliğimizi daha da artıracağız" dedi.

Çavuşoğlu, ziyaretinin her alandaki ikili ilişkilerin yatırım, ticaret, ulaşım açısından daha da ileri götürülmesi iradesinin beyan edilmesini amaçladığını belirtti.

Türkiye Dışişleri Bakanı, "Bulgaristan dost ve müttefik bir ülke, biz sadece komşu ülkeler değil, işbirliği her alanda artan ortaklarız" dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Radev'e özel selamlarını iletti.


DİĞER HABERLER