Milkov: Bulgaristan, Batı Balkan ülkelerinin AB'ye hızlı entegrasyonundan yanaPazartesi, 20 Mart 2023

Milkov: Bulgaristan, Batı Balkan ülkelerinin AB'ye hızlı entegrasyonundan yana

Dışişleri Bakanı Nikolay Milkov, Sandanski'de gazetecilere verdiği demeçte, “Batı Balkanlar'ın Avrupa entegrasyonu sorunu bizim için doğrudan önemli bir süreç, çünkü bu, Bulgaristan'ın doğrudan dış politikasını yürüttüğü bir ortamdır” diye kaydetti. Bakan, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü tarafından Avrupa Birliği (AB), Güneydoğu Avrupa ve Karadeniz bölgesinden yabancı diplomatlar için düzenlenen 16. Uluslararası Kış Diplomasi Okulu Semineri’nin açılışına katıldı.

Milkov, “Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonundan yana ve destekleyici ilkeli bir duruşumuz var ve bu mümkün olan en kısa sürede, ancak aynı zamanda belirlenen kriterlere ve bu konuda AB’nin kendisinin oluşturduğu ve onayladığı ilkelere ve mekanizmalara dayalı olarak yapılmalıdır” diye işaret etti.

Bakanın ifadesine göre, bu bağlamda, Bulgaristan'ın bu ülkelerdeki hemşerilerin ve Bulgar özbilincine sahip ve kendini Bulgar hissedenlerin haklarını koruduğu vurgulanmalıdır.

Bakan, “Bunlar, Batı Balkanlar'ın hızlı entegrasyonu hedefimizle çelişmez, aksine insan haklarına saygı, örgütlenme haklarına saygı, nefret söylemi ve nefret suçlarıyla mücadele, bu ülkelerin AB’ye üye olma kriterleri ve bu, Birliğin kendisinin de kabul ettiği bir şeydir” dedi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile ilgili olarak Milkov, AB'nin komşu ülkemizle ilgili kararlarına dayanan ülkemizin net bir pozisyonu olduğunu ve sözümona "Fransa veya AB önerisi” olarak bilinen önerinin temelinde yattığını söyledi. Bakan, bu teklifin Birliğe üye tüm devletler tarafından kabul edildiği gibi Bulgaristan ve Üsküp parlamentoları tarafından da kabul edildiğini belirtti. Milkov, “Onlar bu şartları yerine getirdikleri zaman üyelik yolları açıktır" dedi.


DİĞER HABERLER