Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Yaz Kur’an Kurslarından En İyi Öğrencileri BelirlediPazartesi, 13 Eylül 2021

Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması Yaz Kur’an Kurslarından En İyi Öğrencileri Belirledi

Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması, 2021 Yaz Kur’an Kurslarının en iyi öğrencilerini seçti.

Yaz Kur’an Kurslarına katılan toplam yaklaşık 9000 çocuktan sadece 50 yarışmacı, Mestanlı İmam Hatip Lisesinde düzenlenmiş olan yarışmada son aşamaya vardı.

Yarışmacılar, bütün Bölge Müftülüklerinde düzenlenen Bölgesel yarışmaların eleme aşamalarından geçerek seçildi. Etkinliğin ev sahipliğini yapan Kırcaali Bölge Müftülüğü oldu.

Başmüftü Dr. Mustafa Haci, Başmüftü Yardımcısı Sayın Ahmed Hasanov, ülke genelinden gelen Bölge Müftüleri ve Yaz Kur’an Kursları Genel Koordinatörü Sayın Bahri İzzet, etkinliğin resmi misafirleri arasında yer aldılar.

Dr. Mustafa Haci, yaptığı konuşmada, yarışmanın son aşamasına varan tüm çocukları tebrik etti ve: “Hayatını, Allah-ü Teala’nın Emirlerine arayıp en iyi öğrencilerden olmaya çalışmanız hasebiyle sizlerle gurur duyuyorum”, sözleriyle çocuklara ve ebeveynlere hitap etti.

Başmüftü, Kur’an Kurslarının, Müslüman toplumunun değerlerini ve kimliğini koruma doğrultusunda son derece önemli olduğunun altını çizerek herkesi, Kur’an-ı Kerim’de yazılanları eksiksiz biçimde hayatta uygulamaya davet etti.

Bu yıl, Milli yarışma, Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü İrşad Dairesi tarafından onaylanan yeni yönetmelik çerçevesinde düzenlendi. İlk aşama, yaş kategorisine göre sınıflandırılan 4 seviyeli testten, ikinci aşama ise Kur’an-ı Kerim’den Sure ve dualar hakkında sözlü sınavdan oluşmaktaydı.

Jüri Başkanı Dr. Ahmet Lütov, iki aşama sonrasında 4 seviyeden dereceye girenlerin isimlerini açıkladı:

I. Seviye

1. Şener Çakırov; Tırgovişte Bölge Müftülüğü

2. Fatme Avdikova; Blagoevgrad Bölge Müftülüğü

3. Merve Avdikova; Blagoevgrad Bölge Müftülüğü

II. Seviye

1. Sara Dalova; Sofya Bölge Müftülüğü

2. Ahmed Turgay; Razgrad Bölge Müftülüğü

III. Seviye

1. Fatime Ecevid; Pazarcık Bölge Müftülüğü

IV. Seviye

1. Esma Metevska; Smolyan Bölge Müftülüğü

Milli Temel Dini Bilgiler Yarışmasının yeni yönetmeliğine göre, Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması da düzenlendi. İlk üçte yer alanlar ise:

- Zayde Kısin; Blagoevgrad Bölge Müftülüğü

- Hasan Kaya; Kırcaali Bölge Müftülüğü

- Sümeyye Ahmateva, Sofya Bölge Müftülüğü

Milli Temel Dini Bilgiler Yarışmasının dereceye girenleri, plaket ve parasal ödüller kazandı. Organizatörler, bütün diğer katılımcıları da çanta ve kırtasiye ürünleri hediye etti.

Çocuklar, iki gün süren etkinlik kapsamında zengin içerikli kültürel programa şahit olarak Perperikon Antik Kent’ini ve taşınmaz kültür varlığı statüsüne sahip Yedi Kızlar Camii’ni ziyaret ettiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER