Mineralni Bani Belediyesi, 20. Uluslararası Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali’ne hazırlanıyorÇarşamba, 17 Mayıs 2023

Mineralni Bani Belediyesi, 20. Uluslararası Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali’ne hazırlanıyor

Mineralni Bani (Meriçler) Belediyesi, 20. Uluslararası Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali’ne hazırlanıyor. Organizatörler, etkinliğe Bulgaristan'ın farklı bölgelerinden ve Avrupa'nın birkaç ülkesinden 2000'den fazla kişinin katılacağını bildirdi. Bu yılki festival, Covid-19 pandemisi nedeniyle 2 yıllık bir aradan sonra ilki olacak.

Festivalin amacı, bölgedeki etnik grupların özgün kültürünü korumak, onun ortak Avrupa kültür alanına yansıtılması ve Avrupa ile dünyanın kültürel çeşitliliğinin korunmasına katkıda bulunmaktır. Ayrıca çocukların potansiyellerinin geliştirilmesi, müzik ve dans sanatları alanında becerilerini sergilemeleri ve genç yeteneklerin keşfi için fırsatların yaratılması ve özel eğitime gereksinimi olan çocukların entegrasyonunun teşvik edilmesi de amaçlanmaktadır.

31 Mayıs 2023 saat 10:00'da Mineralni Bani'deki Açıkhava Tiyatrosu'nda 20. Uluslararası Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali’nin açılışı yapılacak. Program, kapanış (gala) konserinin gerçekleştirileceği 1 Haziran öğleden sonra saatlerine kadar devam edecek. Konserde Bulgaristan'ın farklı bölgelerinden ve yurt dışından farklı etnik azınlıklara mensup çocuklar sahne alacak.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Bosna Hersek, Gürcistan, Hindistan, Moldova, Romanya, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye'den misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız” denildi.


DİĞER HABERLER