Mineralni Bani’de 17. Uluslararası Çocuk Etnik Festivali’nin açılışı yapıldıÇarşamba, 31 Mayıs 2017

Mineralni Bani’de 17. Uluslararası Çocuk Etnik Festivali’nin açılışı yapıldı31 Mayıs ve 1 Haziran 2017 tarihlerinde ulusal bir SPA merkezi olan Haskovo İline bağlı ilçe merkezi Mineralni Bani'de (Meriçler) yarışma niteliğinde gerçekleştirilen 17. Uluslararası Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali programına 6 ülkeden 2 bin çocuk katılacak.

Bugün açılışı yapılan festivalin katılımcıları, Mineralni Bani sokaklarında bando orkestrası eşliğinde geçit yaptılar. Geçit töreninin başında Haskovo (Hasköy) şehrinden katılan kız bando takımı yürüdü.

Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali'nin açılışı Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkan Yardımcısı Plamen Nankov ve Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender tarafından yapıldı.

Açılışta konuşan Plamen Nankov, şunları söyledi: "Bulgaristan'da en büyük toplumsal örgüt olan KNSB ve Prof. Dr. Jelyazko Hristov Vakfı adına sizlere Tanrı'nın mübarek kıldığı, dini ve etnik azınlıklar arasında hoşgörü, yarınki günde hep birlikte daha iyi ve mutlu yaşayacağımız umudunu veren bu yere hoş geldiniz demekten memnuniyet duyuyorum. Hindistan, Moldova, Makedonya, Sırbistan, Bosna ve Hersek'ten gelen dostlarımızı ve konuklarımızı da selamlıyorum. Sizleri bu sahneyi tebessümleriyle aydınlatan Bulgaristan'daki çocuklar adına selamlıyorum. 17. Uluslararası Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali'nin açılışını yapmaktan memnuniyet duyuyorum ve tüm katılımcılara başarılar dilerim, çünkü ödülleri kim kazanırsa kazansın, karşısında tebessüm, dost ve umut bulan her bir çocuğun kazanacağı kanaatindeyim".

Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün, selamlama konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: "Ulusal bir SPA merkezi olan Mineralni Bani'de 17. kez bu festivali gerçekleştirmekten mutluyum. Etnik azınlıkların otantik kültürünü, manevi değerlerini, geleneklerini ve festivalin de mesaj verdiği birliği ve hoşgörüyü koruyalım. Her yıl bu festivali 31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde düzenlememiz rastgele bir şey değildir. Festivalin 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla düzenlendiğini unutmayalım. Çocuklarımızın tebessümleri bugünü bizim için heyecan verici ve unutulmaz kılıyor. Değerli çocuklar, sizler bizim geleceğimiz, bizim umudumuz ve iyiliğe ve güzelliğe olan inancımızsınız. Tüm sevgimizi sizlere veriyoruz ve zor anlarınızda bile her zaman çocukluk cazibesini kaybetmemenizi, neşeli ve güler yüzlü olmanızı temenni ederiz".

İskender, "Çocukluğunuz, bitip tükenmeyen oyunlar, çok arkadaş, bol bol eğlence ve gülüş ile dolu masalımsı bir macera olsun. Sağlıklı, mutlu olun ve daima tebessüm edin. Tüm çocukların bayramı kutlu olsun!" diye temenni etti.

Konuklar arasında KNSB'ye bağlı Bulgaristan Öğretmenler Birliği Başkanı ve Prof. Dr. Jelyazko Hristov Vakfı üyesi Yanka Takeva da hazır bulundu.

Açılış töreninde konuşan Takeva, "Artık 17 yıldır bu Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali'ni gerçekleştiriyoruz, çünkü ancak barış, gençlerin yeteneklerinin ve becerilerinin geliştirilmesi, iyi geçinme yoluyla sadece Bulgaristan ve Avrupa'da değil tüm küresel dünyada iyi bir toplum olabileceğimizi göstermek istiyoruz" dedi.

Konuşmalardan sonra resmi konuklar, Prof. Dr. Jelyazko Hristov'un anma taşına çiçek bıraktılar.

İki gün sürecek olan festival programına katılan çocukların sahne performansları otorite sahibi sanatçıların yer aldığı bir jüri tarafından değerlendirilecek. Jüri Başkanı koreograf Anatoliy Klyuçkov, jüri üyeleri ise müzik ve folklor uzmanı İvan Kumiçin, koreograf Miroslav Slavov ve müzik uzmanı Mariya Georgieva'dır.

Çocuk Etnik Azınlıklar Festivali'nde Bulgaristan'ın 17 ilinde bulunan 44 yerleşim yerinden katılımcılar mücadele edecek. Program kapsamında 80 grup ve 25 amatör sanatçı bireysel olarak gösteriler sunacaklar.


DİĞER HABERLER