Mineralni Bani'deki antik Roma kalesine multimedya ses sistemi kulesi kurulduPazartesi, 29 Mart 2021

Mineralni Bani'deki antik Roma kalesine multimedya ses sistemi kulesi kurulduİlkbaharda ışık ve video haritalama gösterisinin başlayacağı Mineralni Bani (Meriçler) yakınlarındaki Toplitsos Kalesine multimedya ses sistemi kulesi kuruldu. Tesiste donatım çalışmaları başladı.

INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Türkiye ile ortak yürütülen 420 000 avronun üzerinde maliyetli bir proje, ses, ışık, animasyon ve bir duman birleşiminden oluşan multimedya gösterisi ile kalenin farklı dönemlerde gelişiminin tanıtılmasını öngörüyor.

Proje kapsamında Toplitsos Kalesinin restorasyonu ve turizme kazandırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek. Kale etrafındaki bitişik alanların iyileştirilmesi, park ortamındaki ara yolların yeniden inşası ve rehabilitasyonu, dezavantajlı gruplar için de dahil olmak üzere yapının erişilebilirliğinin artırılması planlanmakta. Arkeolojik anıtın park ve sanatsal aydınlatması, rekreasyon alanların oluşturulması ve etkinlikler, açık hava sanat performansları düzenlenmesi ve geçici turistik atraksiyonlar için bir alanın belirlenmesi de sağlanacak. Amaç, kalenin modern yöntem ve araçlarla tanıtılmasının, Mineralni Bani yerleşim yeri tarihinin sunumunun maksimum erişilebilir olmasını sağlaması ve turistik çekiciliğini artırması.


DİĞER HABERLER