Mini Maritsa East Şirketi ilk kez yurt dışına kömür ihraç edecekÇarşamba, 22 Haziran 2022

Mini Maritsa East Şirketi ilk kez yurt dışına kömür ihraç edecek

Mini Maritsa East Şirketi İcra Müdürü Müh. İlza Çinkova, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Mini Maritsa East Enerji Kompleksi, 70 yıllık tarihinde ilk kez yurt dışına kömür ihraç edecek. Bu, Belgrad yakınlarındaki elektrik santrallerine Bulgaristan’dan kömür tedarik edecek bir Sırp şirketiyle sözleşme imzalanması sonucunda mümkün oldu” diye açıkladı.

Müh. Çinkova, “Bulgaristan’da üretilen linyit kömürünün kompleksin dışında satışı şimdiye kadar düşünülemezdi ve özellikle Mini Maritsa East Enerji Kompleksi’nin yakın zamanda kapatılacağına dair karamsar tahminler göz önüne alındığında kömür ihracatının mümkün olduğu neredeyse hiç varsayılamazdı. Linyit kömürü ihracat sözleşmesinin imzalanması, Mini Maritsa East Enerji Kompleksi’nin enerji santrallerine garantili kömür teslimatlarını etkilemeyecek. Bu ihracat sözleşmesi, büyük bir başarı ve iyi bir ihtimaldir” diye açıklık getirdi.

Şirket müdürü, Sırbistan'da iki termik santral tarafından kullanılacak olan linyit kömürü ihracat sözleşmesinin Radnevo Mini Maritza East Şirketi ile Belgrad merkezli Virom Group Şirketi arasında imzalandığını belirtti.

Banka akreditif bedelinin birkaç gün içinde ödenmesi ve ilk kömür miktarlarının Ruse (Rusçuk) ve Sviştov limanlarına gönderilmesi ve buradan “Nikola Tesla 1" ve "Nikola Tesla 2" termik santrellerine ulaştırılması bekleniyor.

Müh. Çinkova, “İki baz yük elektrik santrali, batı komşumuzun topraklarının neredeyse yarısına elektrik sağlıyor, ancak birkaç yıl önce Kolubara’da maden ocağında meydana gelen sel felaketinden sonra ciddi yakıt sorunları yaşıyor. Şimdiye kadar Romanya ve Kuzey Makedonya'dan kömür tedarik ettiler” diye açıklık getirdi,

Sözleşme 30 Nisan 2023 tarihine kadar geçerli olup, 1,75 milyon ton kömür satışı yapılması planlanmaktadır.

Mini Maritsa East Enerji Kompleksi’ni oluşturan üç termik santralin şu anda linyit satın aldığı (ton konvansiyonel linyit kömürü başına 87.35 leva) fiyattan %9'un biraz üzerinde bir fiyat üzerinde anlaşmaya varıldı.


DİĞER HABERLER