MSK: Gelecek seçimler için 10 000'den fazla oylama makinesine ihtiyaç varÇarşamba, 30 Eylül 2020

MSK: Gelecek seçimler için 10 000'den fazla oylama makinesine ihtiyaç varBulgaristan Ulusal Televizyonunun Sabah Kuşağı programına konuk olan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Sözcüsü Aleksandır Andreev, "Seçimler sırasında makine oylamasının sorunsuz uygulanmasını sağlamak için 9 500 - 10 000'den fazla elektronik oy kullanma makinesine ihtiyaç duyulacak" diye kaydetti.

Adreev, "Şu anda makinelerin nasıl olacağını söylemek henüz mümkün değil, çünkü önce ilgili mevzuatın kabul edilmesi gerekiyor. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Seçim Kanununda yapılan bazı değişiklikleri veto etti. Makinelerin bakımı ve korunması onları kiralayan şirket tarafından yapılmalı veya kaynakları güvence altına almak ve makine oylamasının en iyi şekilde uygulanması için devlet sorumluluk almalı" diye izah etti.

An itibariyle MSK, proje ihale teknik şartnamesini hazırladı, ancak komisyon kurallar net bir şekilde belirlenene kadar bir sonraki adımları atamayacak.

Andreev, elektronik oy kullanma makinesi alım işi ihalesinin ne kadar erken ilan edilirse o kadar iyi olacağını söyledi.


DİĞER HABERLER