MSK KARARI STRASBURG'TA GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLADIPerşembe, 14 Ekim 2010

MSK KARARI STRASBURG'TA GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLADI Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Merkez Seçim Kurulu tarafından bir milletvekili seçiminin iptal kararına karşı açmış olduğu davaya yeşil ışık yaktı

Haftalık HÖH Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Meclis Grubu toplantısı sonunda, partinin başkan yardımcısı Lütvi Mestan, Strasburg'taki (Fransa) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), parti hakkında Merkez Seçim Kurulunun (MSK) Türkiye'den 23 ayrı seçim bürosundan gelen 18 000 oyun iptal kararına karşı açmış olduğu davayı görüşmeye başladığını açıkladı.

Geçen yıl Temmuz ayının beşinde yapılan Millet Meclisi milletvekili seçiminde HÖH 38 sandalye kazanmıştı, ancak MSK'nın kararı sonucu bir milletvekili kaybetmişti. Bu karar sonucunda Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) Liste 2. sıradan seçilen ve HÖH Merkez Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı olan Ruşen Riza'nın milletvekilliği iptal edilmişti. Aynı şekilde Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar (GERB - Arma) Partisi milletvekili sayısını 117'ye çıkartmıştı ve bununla beraber 3 partinin de milletvekillerinde kişi değişimi olmuştu.

Bulgaristan'ın yeni siyasi tarihinde MSK'nın milletvekili iptali kararına karşın, ilk kez siyasi bir parti AİHM'de dava açıyor. Bu mahkemede açılan dava üzerinde uzmanlaşan avukatlar, dava süresinin bir ila yedi yıl arası sürebileceğini, MSK'nın almış olduğu kararın değiştirilemeyeceğini söylüyorlar. Bununla birlikte davayı kazanan tarafa tazminat ödeneceğini, tazminatın miktarının da beş ile on bin avro arası olabileceğini belirtiyorlar.


DİĞER HABERLER