Bulgaristan, savunma harcamalarını artırdıSalı, 28 Haziran 2022

Bulgaristan, savunma harcamalarını artırdı

NATO tarafından dün (27.06.2022) açıklanan NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarına ilişkin değerlendirme raporu sonuçları, Bulgaristan’ın bu yıl savunma harcamalarını geçen yıla göre yüzde 7,49 artırdığını gösteriyor.

Bulgaristan bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 1,67'sini savunmaya harcayacak. Veriler, İttifaka üye 30 ülkeden yalnızca ABD, Yunanistan, Polonya, Litvanya, Estonya, İngiltere ve Letonya'nın GSYİH'nın yüzde ikisine eşit savunma harcaması hedefine ulaştığını gösteriyor.

Ülkemiz, savunma için ayrılan kaynakların yüzde 22,6'sını teçhizat sağlamak için harcıyor. Bulgaristan gibi çoğu NATO ülkesi, askeri harcamalarının yüzde 20'sini savunmaya harcama hedefine ulaşıyor.

Basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “İttifak'ta sekiz yıl üst üste savunma harcamalarında artış oldu” diye kaydetti. Stoltenberg, 19 pakt ülkesinin daha yıl sonuna kadar GSYİH'nın yüzde ikisine eşit askeri harcamaya ulaşmasının beklendiğini ve bunun müttefiklerden beklenen minimum pay olmaya devam edeceğini kaydetti.


DİĞER HABERLER