Nestle, Sofya'daki fabrikasına yeni yatırım yapacakPerşembe, 19 Kasım 2020

Nestle, Sofya'daki fabrikasına yeni yatırım yapacakEkonomi Bakanı Lıçezar Borisov, online ortamda gerçekleştirilen bir etkinlikte Nestle Bulgaristan Şirketinin Sofya'daki çikolata fabrikasına 23 milyon levalık yeni yatırım yapacağını açıkladı. Şirketin yatırım projesi için A Sınıf Yatırım Sertifikası verileceği belirtildi.

Borisov, Nestle'nin yatırımının, Bulgar ekonomisinin işlediğinin ve kriz sırasında bile iş ortamının iyi olduğunun bir başka kanıtı olduğuna işaret ederek, bunun Uluslararası Para Fonu (IMF) ve kredi kuruluşları gibi bir dizi uluslararası kuruluşun değerlendirmesi olduğunu vurguladı.

Şirkete sosyal sorumluluk sahibi olduğu ve ülkeye yatırım yapmaya devam ettiği için teşekkür eden Borisov'un ifadesine göre bu, iş dünyası ile devlet arasındaki iyi işbirliğini gösteriyor. Yılın üçüncü çeyrekte gayri safi yurtiçi hasılamızın ikinci çeyreğe göre % 4,3'lük bir artış kaydettiğine dikkat çeken Bakan, "Bulgaristan, makroekonomik ve finansal istikrar açısından AB ülkeleri sıralamasında zirvede yer almaya devam ediyor" diye ekledi.

Sanal etkinlikte Nestle Bulgaristan, modern bir robotik üretim hattını tanıttı. Yeniliğin tanıtılmasıyla şirket, yiyecek ve içecek sektöründe Bulgar ekonomisi için stratejik bir yatırımcı olarak uzun vadeli taahhüdünü gösterdi.

Fabrika müdürü Sarah Wuytene, "Yeni robotik üretim hattı, Nestle'nin fabrikasında üretimin daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlayacak. Teknolojiyi modernize etmek için KitKat marka çikolata üretimi için yeni bir üretim hattına yatırım yaptık, böylece daha da yenilikçi bir şekilde çikolata parçaları üretebiliriz" diye kaydetti.

Sanal etkinliğe katılan konuklar arasında Nestle Bulgaristan İcra Direktörü Petır Stoilov, fabrika müdürü Sarah Wuytene, Güneydoğu Pazarı İletişim Müdürü Neli Angelova, İsviçre Konfederasyonu'nun Bulgaristan Büyükelçisi Muriel Berse Cohen, Sofya Büyükşehir Belediyesi temsilcileri olarak Belediye Başkan Yardımcısı Donço Barbalov ve Ekonomi ve Ticari Faaliyetler Dairesi Başkanı Dimitrinka Dimitrova, Bulgaristan-İsviçre Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Boni Bonev ve Bulgaristan Yatırımlar Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Macide Ahmedova yer aldılar.


DİĞER HABERLER