Nüfusu 100-350 kişi arasında değişen yerleşim yerlerine muhtar vekilleri atanacakPerşembe, 26 Eylül 2019

Nüfusu 100-350 kişi arasında değişen yerleşim yerlerine muhtar vekilleri atanacakBulgaristan Meclisi Genel Kurulunda Yerel Yönetimler ve Yerel İdareler Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısını ele alınacak. Kanun tasarısı, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, Birleşik Vatanseverler İttifakı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi tarafından sunuldu.

Seçim Kanunu'nda yapılan değişikliklere göre nüfusu, 350 kişiden az olan yerleşim yerlerinde muhtarlık seçimi yapılamaz. Ancak köy muhtarlığı, Belediye Meclisi ve yerel referandum sonucu alınan karara bağlı olan belli bir prosedürle açılan, oluşturulan ve kapatılan bir idari bölge birimidir.

Şu anda muhtarlık seçimi yapılmayacak 1000'i aşkın muhtarlık mevcut. Aynı zamanda kanuna göre muhtarlık bulunmayan yerleşim yerlerine muhtar vekilleri atanması gerekir. Böylece nüfusu 100'den az olan yerleşim yerlerine muhtar vekilleri atanacak, fakat nüfusu 100 ile 350 arasında değişen yerleşim yerlerinde ne muhtar, ne de muhtar vekili olmayacak.

Birleşik Vatanseverler İttifakı Meclis Grubu Eşbaşkanı İskren Veselinov, "Geçici bir çözüm olarak bu yerleşim yerlerine muhtar vekilleri atanabilinmesini ve onların yeni Belediye Başkanları tarafından atanmasına kadar bu görevin önceki yerel seçimlerde seçilen muhtarlar tarafından yürütülmesini öneriyoruz" diye izah etti.

Milletvekilleri, Meclis Bölgesel Politika Komisyonu'nda iki kez görüşülen konu hakkında kesin bir uzlaşma olmasını umuyorlar. Veselinov,"Mesele son derece önemlidir, çünkü yaklaşık 200 000 kişiyi muhtarlık hizmetlerinden ve bu yerleşim yerlerinde yerel yönetimin temsiliyetinden mahrum bırakamayız" dedi.


DİĞER HABERLER