Nüfusun yüzde 40'ından fazlasında Covid-19'a karşı antikor varPazartesi, 21 Haziran 2021

Nüfusun yüzde 40'ından fazlasında Covid-19'a karşı antikor varÜlkede en büyük laboratuvar zincirlerinden birinde yapılan ulusal bir ankete göre, Bulgaristan vatandaşlarının %43'ü koronavirüs ile karşılaştı.

Dr. Nedyalko Kalıçev, BNR'ye verdiği demeçte, bunun ulusal düzeyde temsili bir anket olmadığını söyledi. Mayıs sonu ve Haziran başında laboratuvarları farklı sebeplerden dolayı ziyaret eden kişilerden rastgele seçilen numuneler test edildi.

Veriler, virüsle ilk dalgada karşılaşan vatandaşların büyük bir kısmının yeterli düzeyde antikora sahip olduğunu gösteriyor.

Kalıçev, az antikor olanların oranı sadece %4'ü olduğunu söyledi. Yambol için veriler nüfusun %56-57'sinin virüsten geçtiğini, Pazarcık'ın ise %62 ile ilk sırada olduğunu gösteriyor. Başkentte numunelerin yaklaşık üçte birinin antikor varlığını gösteriyor.

Sağlık Bakanı Dr. Stoyço Katsarov, bir aya kadar ülkedeki toplu bağışıklığın ne düzeyde olduğu netleşeceğini, bu amaçla sağlık ağındaki tüm bilgilerin toplanmasına yönelik bir prosedürün başlatıldığını bildirdi.


DİĞER HABERLER