Ödenmeyen borçlar için zaman aşımı süresi getirildiCuma, 20 Kasım 2020

Ödenmeyen borçlar için zaman aşımı süresi getirildiBirleşik Vatanseverler İttifakı'nın sunduğu Borçlar ve Sözleşmeler Kanununda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Değişikliklerle bireylerin ödemediği borçlar için 10 yıllık mutlak bir zaman aşımı süresi getirildi.
Değişikliklerin yürürlüğe girmesinden sonra bankalar, telekomlar ve bölgesel ısıtma şirketleri, ödenmemiş faturalar ve kredi taksitleri için ancak bu tarihten önce dava açabilecek.

Böylelikle borcunu ödeyemeyen bir kişi, iflas davası açabilecek veya belirli bir süre sonra borç ödeme yükümlülüklerinden kurtulabilecek.

10 yıllık zaman aşımı süresinin sona ermesi üzerine borcun ertelendiği veya ödemenin yeniden planlandığı durumlar haricinde bireylerden tüm alacaklar geri ödenmiş olacak.

Değişiklik, bağımsız tüccarlar ile haksız fiil ve haksız zenginleştirmeden doğan yükümlülükler için geçerli olmayacak.

Birleşik Vatanseverler İttifakı Milletvekili Hristiyan Mitev, yasal değişikliklerin binlerce Bulgaristan vatandaşını rahatsız eden bir soruna son verdiğini açıkladı.

Milletvekili, "Bulgaristan'da şimdiye kadar hiçbir şekilde borçlulara koruma sağlanmadı ve böyle bir düzenlemeye sahip olmayan tek AB ülkesi bizdik" dedi.

Kanunda yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek.


DİĞER HABERLER