Öğrenciler, beş gün yarıyıl tatili yapacakÇarşamba, 19 Ocak 2022

Öğrenciler, beş gün yarıyıl tatili yapacak

Eğitim ve Bilim Bakanı Akademisyen Nikolay Denkov, günlük Covid-19 vaka sayılarının yüksek seviyelere ulaştığı salgın dalgası nedeniyle elektronik ortamda uzaktan eğitime geçiş çağrıları ile bağlantılı olarak yaptığı açıklamada, “Şu anda ulusal düzeyde okulları kapatmak için bir neden yok. Covid-19 tespit edilen tek bir öğretmen ve öğrenci olmadığı halde başka yerlerde sorunlar olduğu için okulların çevrimiçi geçmeye zorlandığı geçen yılın hatalarını tekrarlamayacağız” diye kaydetti.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON), belirli okuldaki ve ilgili yerleşim yeri, ilçe ve ildeki durumu dikkate alarak yerel bir yaklaşım uygulamaya devam edecektir.

Bakan, her gün daha fazla hastanın olduğu ve yüz yüze eğitimin zor olduğu sınıflar veya okulların çevrim içi eğitime geçişi için emirler verdiğine dikkat çekti.

Denkov, ülkede günlük ortalama vaka sayısının aşırı yüksek seviyede olmadığını, ancak farklı ilçeler arasında hastalığın görülme sıklığında büyük fark olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığının bilgi sisteminden elde edilen bilgilere göre, ülkedeki öğretmenlerin %3,63'ü ve öğrencilerin %2,58'i şu anda karantina altında bulunuyor. Karantinaya alınan öğretmen sayısının en yüksek olduğu il %8.53 oranla Blagoevgrad (Yukarıcuma), karantinaya alınan öğrenci sayısının en yüksek olduğu il ise %4.96 oranla Burgaz’dır. Tırgovişte (Tırnova) ilinde durum en sakin. Bu ilde karantina altındaki öğretmen sayısı %1,08, öğrenci sayısı ise ancak %0,55 oranındadır. Başkent Sofya’da karantina altındaki öğretmen sayısı %4,53, öğrenci sayısı ise %3,04 oranındadır

Bakan, birinci ve ikinci dönem arasında 31 Ocak - 4 Şubat 2022 tarihleri ​​arasındaki haftada okullarda toplam beş gün yarıyıl tatili yapılmasını makul görmektedir. Belirlenen çalışma haftasından önceki ve sonraki cumartesi ve pazar günleri ile birlikte toplam dokuz takvim günü boyunca öğrenciler okula gitmeyecek. Onlar, 7 Şubat'ta sınıfa geri dönecekler ve sağlık otoriteleri tarafından yasaklanmadığı takdirde ikinci döneme yüz yüze eğitim şeklinde başlayacaklar.

Bu şekilde öğrenciler ve öğretmenler, sınavlar ve dönem notlarının oluşumunun yarattığı gerginlikten kurtulabilecekler. Aynı zamanda Covid-19 enfeksiyonu vakalarının söz konusu hafta günlerinde zirve yapması beklendiği için sağlık sistemini hafifletmek mümkün olacak.

Buna ilişkin öneri, bu yıl 21 Ocak'ta Lise Eğitimi Üçlü İşbirliği Konseyi'nde tartışılacak.


DİĞER HABERLER