Öğrencilerin hastalık raporlarında hasta tedavi belgesinin numarası bulunacakPazartesi, 31 Ekim 2016

Öğrencilerin hastalık raporlarında hasta tedavi belgesinin numarası bulunacak Basına yaptığı açıklamada Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Diyan Stamatov, "Hastalıktan dolayı okula gidemeyen öğrencilerin mazereti kabul edilmesi için okula hasta tedavi belgesi, acil servisten muayene belgesi veya hastaneden hasta taburcu belgesinin numaralarının belirtildiği bir sağlık izin belgesi vermeleri gerekecek" diye bildirdi.

Stamatov, "Uzun süren temaslardan sonra bildiğimiz hastalık izin belgesine hasta tedavi belgesi numarası, öğrencinin aile hekiminin numarası, aile hekimin mührü ve imzası ve hasta olan öğrenciye konulan tanının yazılması kararına varıldı" diye belirtti.

Bununla hastalık izin belgesinin hastalıktan önce değil de, öğrencilerin hastalandığı gün verilmesi ve belgelerin sahteleştirilmesi gibi mevcut kötü amaçlı uygulamaların ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Diyan Stamatov, "Hastalık izin belgesinin kolay bir şekilde doldurulması uygulamasına son verilmesi lazım. Tek küçük bir zorluk okula hasta ayakta tedavi beyan belgesinin numarasının yazılmasıdır. Burada 5-6 sayı söz konusu ve bu da aile hekimin işini zorlaştırmayacak" diye sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER