Okullarda siyasi faaliyetlerde bulunmak yasaklanıyorCuma, 31 Aralık 2021

Okullarda siyasi faaliyetlerde bulunmak yasaklanıyor

Okul öncesi ve okul eğitim sisteminde siyasi faaliyetlerde bulunmak yasaklanıyor.

Uzman pedagoglar işlevlerini yerine getirirken politik olarak tarafsız olmalı ve ideolojik ve politik inançlarını empoze etmemelidir. Siyasi tarafsızlık şartı ve siyasi ve parti faaliyetinin yasaklanması, bölge eğitim müdürleri ve bölge eğitim müdürlüklerinde (RUO) çalışan uzmanlar için de geçerlidir.

Bakanlar Kurulu tarafından dün (30.12.2021) kabul edilen Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı bunu öngörüyor. Bu değişiklikler, Halk Meclisinde kabul edilirse, lise eğitim sistemi kanunla siyasetten arındırılacaktır.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) önerisi, ülkedeki RUO yetkililerinin siyasi faaliyetler yürüttüğü ve partiler ve ittifaklar adına adaylar olarak da dahil olmak üzere çeşitli seçimler için yapılan seçim kampanyaları sırasında parti etkinliklerine aktif olarak katıldığı çok sayıda vaka nedeniyle sunuldu” denildi. Önerinin gerekçesinde, “Siyasi olarak tarafsız ve partiler üstü olması gereken okul öncesi ve okul eğitimi sisteminde siyasi ve parti niteliğindeki görünür bağımlılıklar yaratılmıştır. Bu tür faaliyetler, eğitim kurumlarına yapılan atamalarda ve eğitim sisteminin yönetiminde profesyonellik ve uzmanlık ilkelerinin yerini alabilir ve öğretmenler ve öğrenciler üzerinde kabul edilemez siyasi etkilere yol açabilir” diye belirtildi.

Değişikliklerin amacı, yüksek derecede uzmanlık ve profesyonelliği, eğitim sisteminin temel ilkeleri seviyesine yükseltmektir.


DİĞER HABERLER