Okulların sadece yüzde 4'ünde öğretmenlerin yüzde 70'inden fazlası aşılıPerşembe, 15 Temmuz 2021

Okulların sadece yüzde 4'ünde öğretmenlerin yüzde 70'inden fazlası aşılı

Bulgaristan Öğretmenler Sendikası (SBU) Başkanı Yanka Takeva, Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) resmi Facebook sayfasından yayınlanan bir video mesajında, “İnsanın pandemi sürecinde sağlığına dikkat etmesi çok önemli. Ben şahsen aşı oldum, çünkü bu kadar çok öğretmen ve eğitim personeliyle yapılan toplantılarda onların sağlıklarını tehlikeye atmayı göze alamam” diye kaydetti.

Takeva, “SBU üyeleri, SBU'nun politikasını çok iyi biliyor ve onlar, aşı olmak için kaydolan ilk vatandaşlardandı, bunun için onlara sonsuz teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

MON, yaklaşık bir hafta önce okul öncesi ve okul eğitim sisteminde aşılama konusunda bir bilgilendirme kampanyası başlatıldığını açıkladı.

Kampanyanın amacı, eğitim sistemi dahilinde çalışanların aşı lehine veya aleyhine arasında bilinçli bir seçim yapabilmesidir. Anaokulları ve okul müdürleri ile bölgesel toplantılar düzenlenmektedir. Bu toplantılarda ulusal ve bölgesel çapta itibar sahibi sağlık uzmanları, koronavirüs aşılarının yararları ve riskleri hakkındaki tüm soruları yanıtlıyor. Konuyla ilgili okul düzeyinde de her yerde görüşmeler yapılacak.

MON’dan yapılan açıklamada Bulgaristan'daki okulların sadece yüzde 4'ünde personelin yüzde 70'inden fazlasının Covid-19'a karşı aşılandığı bildirildi. Anaokullarında bu pay yüzde 3'tür. Okulların neredeyse üçte ikisinde aşılı uzman pedagoglar ve pedagog olmayan diğer uzmanlar yüzde 30'dan az, anaokullarında ise bu oran yüzde 75'tir. Aynı zamanda anaokullarındaki ve okullardaki çalışanların aşılanması, yeni eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitimin rahat bir şekilde devam etmesi için önemli bir ön koşuldur.

Bakanlık, uzaktan eğitime olası bir acil geçişin yanı sıra uzun süre uzaktan eğitimden sonra yüz yüze eğitim sürecine dönüş için güncel kılavuzlar ve faydalı materyaller hazırlamaktadır. Onlar, bölge eğitim müdürlükleri aracılığıyla okullara ve anaokullarına dağıtılacak. Ayrıca pandemi sürecinde kişisel sağlık ve güvenlik, eğitim sisteminin ihtiyaçları konularında bilgi ve materyallerin yer aldığı kolay erişilebilir ve güncel bir veri tabanı sağlanacak.

Eğitim sisteminde sosyal tarafların önerisi üzerine aşılı öğretmenlere ek olarak iki gün ücretli izin verilmesine karar verildi. Öğrenciler, bu izin günlerini birinci veya ikinci doz aşı olduktan sonra ardı arda veya iki farklı günde olmak arasında kendi seçtikleri şekilde kullanabilecekler. Aşılı personel en az yüzde 70'ine ulaşan okullar, halk sağlığının korunmasına katkılarından dolayı MON tarafından özel bir sertifika alacak.

 


DİĞER HABERLER