Olaysız Cuma...Cuma, 27 Mayıs 2011

Olaysız Cuma...Başkent Sofya Kadı Seyfullah Efendi Camisinde kılınan Cuma namazı olaysız geçti. Cami, avlusu ve sokak Müslümanlarla taşarken etraf polis ve gazetecilerle doldu. Ancak Bayramlarda bu kadar büyük bir kalabalığa sahne olan camide kılınan Cuma namazı Bulgaristan Müslümanlarının Dini Önderi Başmüftü Dr. Mustafa Hacı tarafından bizzat kıldırıldı. Arapça, Türkçe ve Bulgarca olmak üzere üç ayrı dilde hutbe okundu, İslam dininin hoşgörü, karşılıklı sevgi ve anlayış üzere kurulduğu vurgulandı.

Son dönemde çirkin sahnelere tanıklık eden Müslümanlar rahatlıkla dini ibadetini yerine getirdiler, polislerin, gazetecilerin ve seyircilerin çok fazla olması, acaba sorusunu da yanında getirdi. Hatırlayacak olursak 29 Nisan günü aşırı sağıcı, ırkçı ve yabancı düşmanlığı yapan Ataka partisinin resmi bir seçim aracı caminin yanına park edip hoparlörlerini sonuna kadar açıp Cuma namazı kılanları çan sesi, Hıristiyan şarkıları ve kilise ilahileriyle kışkırttılar. Geçen hafta ise bizzat ırkçı Volen Siderov tarafından kışkırtılan parti yandaşları dini ibadetini yerine getirmeye gelen Müslümanlara saldırdılar, namazla olarak kullanılan hasırları yakmışlardı.

Ülkedeki tüm siyasi partiler cami saldırısını kınadılar, akabinde üç milletvekili de Ataka partisini terk ettiler. Avrupa'dan en sert tepki Hak ve Özgürlükler Hareketinin de üyesi olduğu liberallerden gelmişti. Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, olayı şiddetle kınadığını ve uygar toplumlarda aşırılıkları körükleyenlerin yeri olmadığını vurgulamıştı.

Sıkça ülkedeki Müslüman Türkleri hedef alan ırkçı Siderov, aynı şekilde bölgenin en güçlü ekonomisi olan Türkiye Cumhuriyetinin Avrupa Birliği sürecine karşı da birçok eylem gerçekleştirdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER