On yıl içinde 4 yeni baraj inşa edilecekPerşembe, 25 Şubat 2021

On yıl içinde 4 yeni baraj inşa edilecek Başbakan Boyko Borisov, Panagürişte şehrinin yakınlarında Luda Yana Barajı'ndaki inşaat çalışmalarını yerinde incelemede bulundu. Başbakana eşlik eden Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Nikolay Nankov, "Önümüzdeki 10 yıl içinde ülkemizde dört yeni baraj inşa edilecek. Yeni barajların inşaatı Tryavna yakınlarındaki "Neykovtsi", Sevliyevo yakınlarındaki "Mokra Byala", Köstendil vb. yerleşim yerleri gibi mevcut su kaynaklarının akışında azalma olan bölgelerde kaliteli içme suyunun yeterli miktarda olmasını garanti edecek" diye bildirdi.

Luda Yana Barajı'nın inşaatına yaklaşık 60 milyon leva yatırım yapıldığını belirten Borisov, ayrıca nüfusun su tüketimi konusunda rahat olması için devasa bir atıksu arıtma tesisi inşa edildiğini kaydetti.

Su kaynağı Panagyurişte ve çevresindeki yerleşimler için son derece önemli. Barajın toplam hacmi 20 milyon metreküp, duvarı ise yaklaşık 50 metre yükseklikte olacak. İçme suyu arıtımı için modern bir arıtma tesisi, su boru hattı ve diğer yardımcı tesisler inşa ediliyor. Proje kapsamında arkeolojik kazılar da yapılmaktadır.

Panagürişte Belediye Başkanı Nikola Belişki, "Barajın yapımı çok önemli, çünkü şimdiye kadar ilçeye su temini sondaj kuyularından sağlanıyordu. Bu baraj, Panagyurişte ve Lesiçovo ilçesinin yaklaşık 50 000 sakinine içme suyu sağlayacak" diye bildirdi.

Başbakan Boyko Borisov, Rodopi Belediyesine bağlı Brestovitsa köyünde üç yeni su sondaj kuyusu inşaatının başlayacağını ve bunlar aracılığıyla bölge halkının su sorununun çözüleceğini duyurdu.


DİĞER HABERLER