Önümüzdeki yıl öğretmen maaşlarına yüzde 20 zam yapılacakPerşembe, 31 Ağustos 2017

Önümüzdeki yıl öğretmen maaşlarına yüzde 20 zam yapılacakBulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı Menda Stoyanova, Eylül ayında öğretmen maaşlarına yapılan yüzde 15 oranında zammın ardından 2018 yılında lise okullarında çalışan öğretmenlerin maaşlarına daha 20-25 oranında zam yapılacak" diye bildirdi. Hükümetin öğretmen maaşlarının üç yılda iki kat artmasını hedeflediğini belirtti.

Stoyanova, "Öğretmen maaşlarına ortalama yüzde 15 oranında zam yapılacak. Önümüz yıldan itibaren ise daha 20-25 oranında zam yapılacak. Üç yılda öğretmen maaşları iki kat artacak. Maddi ve teknik donanım ve modern öğretim biçimleri olmak üzere eğitime kompleks yatırımlar öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kamu sektörünün başka alanlarında çalışanların maaşlarının da artırılması düşünülüyor.

Meclis Bütçe Komisyonu Başkanı, "Maaşları artırma imkanı olup olmadığını öğrenmek için güvenlik sektörüne ilişkin analiz çalışması yapılacak. Bu sektörde başlıca teknik ekipmanlara yönelik gider yapılması öngörülüyor. Sosyal hizmet çalışanlarının, Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) çalışanlarının, kültür alanında çalışanların maaşları düşük. Bu görevliler maaşlarında değişiklik hissetmeliler, aksi takdirde onların maaşları ile başka sektörlerde maaşlar arasında büyük orantısızlık oluşacaktır" dedi.


DİĞER HABERLER