Organik meyve ve sebze üreticilerine 3 milyon leva ilave destek verildiÇarşamba, 29 Mayıs 2019

Organik meyve ve sebze üreticilerine 3 milyon leva ilave destek verildiDevlet Tarım Fonu, meyve ve sebze üretimiyle ilişkili olarak destekleme ödemeleri kapsamında 2018 üretim yılı için meyve ve sebze üreticilerine ilave olarak yaklaşık 3 milyon leva destek ödendi.

Bu kaynaklarla biyolojik mücadele yöntemiyle üretim yapan meyve ve sebze yetiştiricileri, beş yönde desteklendi.

Meyve üretimiyle ilişkili olarak destekleme ödemeleri kapsamında meyve üreticilerine toplam 1 211 943 leva destek ödemesi yapıldı. Erik ve sofralık üzüm üretimi için 371 590 leva, lahana, karpuz ve kavun üretimi için 96 789 leva ödendi.

Sebze üretimiyle ilişkili olarak destekleme ödemeleri kapsamında 861 948 leva, serada sebze üretimiyle ilişkili olarak destekleme ödemeleri kapsamında 369 740 destek ödendi.

Ödeme, organik üretim sertifikasına veya organik üretime geçilen alanlara sahip olduğunu beyan eden çiftçilerin ilave olarak denetlenmesinden sonra yapıldı.

Devlet Tarım Fonu'ndan yapılan açıklamada destek ödenen meyve ve sebze üreticilerinin, destek için belirlenen asgari üretim miktarının en az yüzde 50'si kadar üretim gerçekleştirdiklerinin ispatlandığı bildirildi.


DİĞER HABERLER