Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürü Başkomiser Spiridonov istifa ettiCuma, 26 Haziran 2020

Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürü Başkomiser Spiridonov istifa etti İçişleri Bakanlığı (MVR) Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürü (GDBOP) Başkomiser İvaylo Spiridonov, görevinden istifa etti. Bundan kısa bir süre önce Başbakan Boyko Borisov, İçişleri Bakanı Mladen Marinov ile yaptığı görüşmede Uyuşturucu Kaçakçılığı ve Dağıtımıyla Mücadele Daire Başkanı ve aynı faaliyetten sorumlu birim başkanının uyuşturucu kaçakçılarından rüşvet aldıkları gerekçesiyle tutuklanmalarından dolayı Başkomiser Spiridonov'un istifasını talep etmişti. Aynı nedenden dolayı Borisov, MVR Genel Sekreter Yardımcısı Başkomiser Georgi Arabaciev'in de istifa etmesini istedi. Spiridonov'un ardından Başkomiser Arabaciev de görevinden istifa etti.

Başkomiser Spiridonov, GDBOP'un resmi sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, "Bugünkü olay görevimden istifa etme ve olanların sorumluluğunu alma kararı almama sebep oldu. Bence bu ahlaki ve mantıklı bir davranış" dedi. Beş yıldır bu görevde bulunan Başkomiser Spiridonov, GDBOP'ta birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına teşekkür etti.

Bundan önce Bakan Mladenov, Başbakan'a MVR İç Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Özel Yetkili Savcılık ile birlikte yürütülen operasyonda GDBOP Uyuşturucu Kaçakçılığı ve Dağıtımıyla Mücadele Daire Başkanı ve aynı faaliyetten sorumlu birim başkanı ve daha bir MVR görevlisinin gözaltına alındığı bilgisini verdi.

Borisov, "MVR ve Özel Yetkili Savcılık olarak bu operasyondan dolayı sizleri tebrik ederim, çünkü biz her zaman evimizin temiz olması gerektiğini söylemişizdir. Yani bu durumda onların istifa dilekçelerini kabul ediyorsun, yeni yöneticiler seçiyorsun ve hep birlikte ileriye devam ediyorsunuz" diye talimat verdi.


Marinov, Başbakan ile görüşmede uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleden sorumlu GDBOP'un üç görevlisinin tutuklandığını bildirdi. Bakan, "Prosedürel soruşturma faaliyetleri halen devam etmektedir" diye kaydetti. MVR Genel Sekreteri'ne GDBOP'un çalışmalarının analizi yapılması talimatı verdiğini belirten Marinov, analiz sonuçlarına dayanarak GDBOP'un yapısı ve kadrosunda değişiklikler yapma konusunda bilinçli olarak karar vereceğini söyledi.


DİĞER HABERLER