Ortalama buğday verimi yüzde 55 arttıSalı, 27 Temmuz 2021

Ortalama buğday verimi yüzde 55 arttı

Tarım Gıda ve Orman Bakanlığının verilerine göre, bu yıl ortalama buğday verimi, geçen yıla göre yüzde 55 daha yüksek. Tahıl üreticilerinin ifadesine göre, şu ana kadar hasat başarılı bir şekilde gerçekleştirilmeye devam ediyor, verim ise iyi.

 Çiftçiler, “Kuraklıktan dolayı son on yılda çavdar ve buğday üreticileri için en kötü yıl olan 2020’den farklı olarak 2021 iyi bir yıl olacağı gibi görünüyor” diyor. Bakanlığının ara dönem verileri de bunu doğruluyor.

Geçen yıl ortalama buğday verimi dekar başına 400 kilogramın altında olup Bulgaristan'ın tahıl ambarı olarak bilinen Dobruca bölgesinde bazı yerlerde ise 120 kilograma kadar düşmüşken bu yıl ortalama buğday verimi dekar başına 606 kilogram olarak gerçekleşiyor. Bu rakam, yüzde 50'nin üzerinde bir artış olduğunu gösteriyor.

İstatistikler ayrıca hasat edilen arpa ve çavdar miktarlarında da yıllık bazda sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 76'lık bir artış olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar, “Şimdiye kadar toplam buğday ve kolza üretimi miktarları 2020 yılı aynı dönem üretim miktarlarına göre geride kalıyor, ancak bu durum, bu yıl hasadın geç başlamasıyla açıklanıyor” diye yorumda bulunuyor.            


DİĞER HABERLER