Özel yetkili mahkeme ve savcılıklar kapatıldıCuma, 15 Nisan 2022

Özel yetkili mahkeme ve savcılıklar kapatıldı

Meclis, Yargı Kanunu’nda yapılan değişiklikleri ikinci okumada kabul etti. Bununla Özel Yetkili Ceza Mahkemesi, Özel Yetkili İstinaf Mahkemesi, Özel Yetkili Savcılığı ve Özel Yetkili İstinaf Savcılığı nihai olarak kapatıldı. Değişikliklerle ayrıca Yüksek Yargı Konseyi üyeleri ve Adalet Bakanlığı müfettişleri için personel teşvikler ve ikramiyeler kaldırdı.

Özel yetkili mahkeme ve savcılıkların kapatılması, iktidar partileri arasındaki koalisyon anlaşmasında yer alan kabinenin önceliklerinden biriydi. Onların kapatılmalarına yönelik argümanlardan biri, “yalnızca iş dünyasına karşı değil, aynı zamanda topluma karşı da bir sopa gibi kullanılmasıydı”.

Değişime Devam Ediyoruz (PP) İttifakı Milletvekili Nastimir Ananiev, kanun teklifinin birinci tur görüşmeleri sırasında buna örnek olarak 2020'de yapılan protesto eylemlerine katılanların telefonlarına dinleme uygulanmasını gösterdi. O zaman özel istihbarat araçlarını kullanma izin belgeleri özel yetkili savcılığa ve ceza mahkemesine gönderilmişti.

Özel yetkili mahkeme ve savcılıklar, 2012'nin başında faaliyete geçirildi. Onların açılması için girişim ilk GERB hükümetine aitti.

Özel yetkili mahkeme ve savcılıkların kapatılmasına ilişkin kanun teklifi, mart ayı başlarında Bakanlar Kuruluna sunuldu, Meclis Genel Kurulda ise Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakından Adalet Bakanı Nadejda Yordanova tarafından savunuldu.

 


DİĞER HABERLER