Panayotov ve Boyer, siber güvenlik ve Karadeniz etrafında iş birliğini görüştülerSalı, 19 Ekim 2021

Panayotov ve Boyer, siber güvenlik ve Karadeniz etrafında iş birliğini görüştüler

Geçici Savunma Bakanı Georgi Panayotov’un bakanlıkta ABD Savunma Bakan Yardımcısı Spencer Boyer ile gerçekleştirdiği görüşmede Bulgaristan Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu konusunda Bulgaristan ile ABD arasındaki etkileşim, Karadeniz bölgesi etrafında ve siber güvenlik alanında iş birliği ele alındı.  

Görüşmede ayrıca Savunma Bakan Yardımcısı Plamen Yordanov ve Genelkurmay Başkanı Amiral Emil Eftimov da hazır bulundular.

İkili ayrıca 2020-2030 dönemini kapsayan 10 yıllık Savunmada İş Birliği Yol Haritasının uygulanmasındaki ilerlemenin yanı sıra ortak tatbikat ve eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinden de bahsetti.

Bakan Panayotov ile NATO ve Avrupa Politikasından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Boyer, Bulgaristan ile ABD arasında savunma alanında stratejik ortaklık konularını ele aldılar.

Bakan Panayotov'un ifadesine göre, ikili savunma iş birliğini güçlendirmenin yanı sıra 10 yıllık Yol Haritasında belirlenen önceliklerin uygulanması, Bulgaristan’ın NATO kuvvetlerinin hedefleriyle ilgili ulusal taahhütlerini yerine getirme çabalarını da destekliyor. Bu bağlamda, Bulgaristan için somut ve ölçülebilir sonuçlara ulaşmaya yönelik üzerinde anlaşılan öncelikleri ve çalışma yönergelerini uygulamaya devam etmenin her iki taraf için de son derece önemli olduğunu kaydetti.

Boyer, Bulgaristan'ın bölgesel güvenliğe yönelik kötü niyetli faaliyetleri caydırmaya ve NATO içinde sorumlulukların adil bir şekilde paylaşılmasına yaptığı katkının altını çizdi.

Boyer, Bulgaristan’a ABD güçleriyle ortak tatbikat ve eğitim yapma imkânı sağladığı için teşekkür etti. ABD Savunma Bakan Yardımcısı, Bulgaristan'ın NATO'da güvenilir bir müttefik olduğunu belirterek, ABD’nin iki ülke arasındaki yoğun savunma iş birliğini geliştirme ve yükseltmeye devam etme arzusunu dile getirdi. Boyer, ABD Başkanı Joe Biden'in Mayıs 2021’de Bükreş’te yapılan NATO Doğu Kanadı Ülkeler Zirvesi’nde teyit ettiği gibi mevcut ABD yönetiminin Avrupa-Atlantik ilişkilerini güçlendirmeye kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER