Parlamento Boyko Borisov'un istifasını kabul etti (Güncellendi)Perşembe, 21 Şubat 2013

Parlamento Boyko Borisov'un istifasını kabul etti  (Güncellendi)Hükümetin istifası, 5'e karşı 209 oyla kabul edildi. Bir milletvekili çekimser kaldı.

Başbakan Borisov, parlamentoda yaklaşık 5 saat süren tartışmalar ve görüşmelere katılmadı. Bakanların büyük bir bölümü görüşmeleri izledi.

İktidardaki GERB milletvekilleri, Borisov'un programının yoğun olduğunu ve bu nedenle salona gelmeyeceğini bildirdiler.

Oturumda muhalefetin eleştirilerini Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov yanıtladı.
Borisov ise oylamadan hemen önce parlamentoya gelerek, kısa bir konuşma yaptı. Borisov, yabancı bir istihbarat servisinden kendisine yönelik suikast planlandığı bilgisini aldığını belirterek, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisine yönelik, "Beni öldürtmek isteyen onursal başkanınız Ahmet Doğan. Lütfen, bir komisyon kurup, konuyu araştırın" dedi.

Salonda şok etkisi yaratan açıklamadan sonra bakanları ile birlikte parlamento binasının önüne çıkan Borisov, burada toplanan 3 bine yakın taraftarını sakinleştirmeye çalıştı. Borisov, halkın dağılması ve provokasyonlara kapılmaması için çağrıda bulundu. Parti bayrakları sallayan kalabalık, Borisov'un sözleri üzerine yavaş yavaş dağılmaya başladı.

HÖH Liderinden tepki

HÖH lideri Lütvi Mestan ise partisinin böyle bir bunalımda taraf olmayacağını söyledi. Mestan, kendilerine ulaşan bilgilere göre ülkede kanlı olayların çıkarılması için planlar yapıldığını öne sürdü.

Mestan, hükümet istifasının oylamasından sonra parlamento kürsüsünden yaptığı konuşmada, "İktidardaki GERB partisi ülkeyi etnik bunalıma doğru sürüklemek istiyor" dedi.

Parti olarak bildikleri en yüksek değerin toplumsal huzur ve etnik barışın olduğunu vurgulayan Mestan, "Borisov'un, Bulgaristan'daki uyumlu etnik modelin mimarı olan Ahmet Doğan'a karşı yaptığı hakaretler ve iftiralar kabul edilemez. Totaliter rejimlerin son sığınağı etnik bunalımdır. Huzurlu bir ortamda yapılacak erken parlamento seçimde GERB büyük bir hayal kırıklığına uğratılacak."

Mestan, Bulgaristan'ın 1989 yılı sonrası demokrasiye geçişini kansız olarak gerçekleştiren tek ülke olduğunu vurguladı. Lütvi Mestan, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'i kriz ortamında toplumsal huzuru sağlaması için üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

Plevneliev parti liderleriyle bir araya gelecek

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, hükümetin istifasının onaylanmasından sonra siyasi parti liderleriyle cuma günü bir araya geleceğini açıkladı.
Plevneliev, krizle ilgili açıklamasında, bu koşullarda Anayasanın belirlediği yolu titizlikle izleyeceğini bildirdi.
Parlamentoda temsil edilen tüm siyasi partileri sorumlu davranmaya çağıran Plevneliev, erken seçimin mümkün olan en yakın tarihte yapılmasını istedi.

"Parlamento toplumsal desteğini tüketmiştir, ancak krizi derinleştirmeyelim" diyen Plevneliev, Bulgaristan'ın ağır bir siyasi ve sosyal kriz içinde olduğunu ifade etti.
Siyasi parti liderleriyle cuma günü bir oturum yapacağını belirten Plevneliev, "Gizli koalisyon ve cepheleşmelerin kurucusu olmak istemem" dedi.


DİĞER HABERLER