Parlamento seçimlerinde nasıl oy kullanacağız?Perşembe, 23 Şubat 2017

Parlamento seçimlerinde nasıl oy kullanacağız?NOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Sözcüsü Aleksandır Andreev, 26 Mart'ta pazar günü yapılacak Parlamento seçimlerinde kullanılacak olan oy pusula örneklerini göstererek, vatandaşların oyunu nasıl kullanacağını anlattı. Andreev, "Bu iki oy pusulası arasındaki fark, yurt dışında yapılacak seçimde kullanılacak pusulada tercihli oy kullanma yuvarlağı bulunmayacak ve bağımsız milletvekilleri adayları yer almayacak. MSK, oy pusulalarının tam görüntüsünü gizli tutuyor ve şu anda sadece örnek pusulalar göstermekteyiz.

Oy kullanma kurallarında değişiklik yok. Seçmenler, mavi renk kurşun kalem ile destekledikleri parti veya koalisyonun isminin yanında bulunan kareyi, yuvarlakların bulunduğu kısımda ise o parti veya koalisyonun milletvekili aday listesinde yer alan tercih ettikleri adayın numarasını işaretlemeleri gerekir. Seçmenler, tercihli oy kullanmak için bulunan yuvarlakların herhangi birini işaretlemedikleri taktirde oyları milletvekili aday listesinin başında bulunan adaya verilmiş kabul edilecek" diye izah etti.

Bağımsız milletvekillerinin isimleri oy pusulasında parti ve koalisyonlardan sonra yer alıyor. Oy kullanılacak odaların önünde ve oy kullanılan kapalı bölümde bulunan işaret tabelaları seçmenleri bağımsız milletvekili adaylarının seçim numaraları konusunda yönlendirecek. Seçim sandık kurulları ise seçmenlere, kullandıkları oyun doğru yansıtılması için ne şekilde oy kullanacaklarını anlatacak.


DİĞER HABERLER