Parlamento yurtdışında oy kullanma kısıtlamalarını kaldırdıPerşembe, 29 Nisan 2021

Parlamento yurtdışında oy kullanma kısıtlamalarını kaldırdıParlamento, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde 35'ten fazla seçim sandığı açılmasını yasaklayan Seçim Kanunundaki kısıtlamayı kaldırdı.

Bu durum, İngiltere, ABD, Kanada ve Türkiye gibi ülkelerde daha fazla sandık açılmasına olanak sağlayacak. Ulusal seçimlerde oy kullanmak isteyen yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının maruz kaldıkları uzun kuyrukları ve saatlerce beklemeleri ortadan kaldıracak.

GERB ve BSP bu teklife karşı çıktı. İki meclis grubundan 107 milletvekili kısıtlamanın kaldırılmasına karşı çıkarken, sekiz GERB milletvekili çekimser kaldı. "Böyle bir halk var", HÖH, "Demokratik Bulgaristan" ve "Ayağa kalk! Mafya dışarı" meclis gruplarından 117 milletvekili tasarıya evet oyu kullandı. Böylece sadece iki oyla kısıtlamayı kaldıran metin kabul edildi.

Yeni kabul edilen kanun tasarısına göre yurt dışında büyükelçilik ve konsoloslukların yanı sıra en az 40 başvuru yapılan ve son beş yılda en az yüz seçmenli bir sandık kuruluğunun bulunduğu yerlerde sandık oluşturulacak.

Böylelikle yeni sandık açma gereksinimleri hafifletildi. Şimdiye kadar bu minimum 60 başvuru ile yapılırdı.

Bu karardan memnun olmayan bazı aşırı milliyetçi ve ırkçı partiler protesto eylemlerı düzenledi.


DİĞER HABERLER