Partiler, HÖH’nin kabine oluşturulmasına yönelik müzakere davetini reddettiÇarşamba, 10 Temmuz 2024

Partiler, HÖH’nin kabine oluşturulmasına yönelik müzakere davetini reddetti

GERB-SDS Meclis Grubu Başkanı Boyko Borisov, koalisyonun Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)’nin ikinci hükümet kurma yetkisi ile kabine kurma müzakerelerine katılmayacağına dair resmi cevap gönderdi. GERB Basın Merkezi’nin paylaştığı bilgiye göre, Borisov, HÖH’nin ikinci siyasi güç olarak 50. Halk Meclisi çerçevesinde kabine kurma yönünde gösterdiği çabaları takdir ediyor, fakat “Meclis grupları arasındaki farklılıklar ve muhalefetin istikrarlı bir hükümet oluşturmak için gerekli temeli oluşturmadığı” belirtildi.

GERB lideri Borisov, “Bir sonraki Halk Meclis’nde hükümet kurmanın ön koşulu olarak yaklaşan seçim kampanyasında siyasi olgunluğa güveniyoruz,” ifadelerini kullandı.

“Prodaljavame Promyanata – Demokratik Bulgaristan”, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin ikinci hükümet kurma yetkisi ile kabine oluşturulmasına yönelik müzakere davetini reddetti. Koalisyonun basın merkezi tarafından paylaşılan, PP-DB Meclis Grubu Başkanı Nikolay Denkov’un imzasını taşıyan, HÖH’ne verilen cevapta, “Yaklaşımınızın ülke çıkarları doğrultusunda çalışan ve seçmenin kurumlara olan güvenini yeniden tesis eden bir hükümete yol açmayacağını düşünüyoruz. GERB ile birlikte erken seçimlere sebep oldunuz, şimdi hükümeti kurmak sizin sorumluluğunuz,” kelimeleri yer aldı.

BSP Basın Merkezi, “Bulgaristan için BSP”nin ikinci hükümet kurma yetkisi ile kabine oluşturulmasına yönelik HÖH ile görüşmelere katılmayacağını duyurdu. BSP Meclis Grubu’na göre üçüncü hükümet kurma yetkisi ile kabine oluşturma ihtimali var.

HÖH tarafından gönderilen müzakere mektubuna “İma Takav Narod” Parlamento Grubu da cevap vererek, ikinci hükümet kurma yetkisi ile kabineyi desteklemeyeceklerini bildirdi. İTN’ye göre ülkeyi siyasi, sosyal ve ekonomik krizden ancak üçüncü yetki ve geniş Parlamento desteğiyle hayata geçirilen teknokrat kabine çıkarabilir.

Parlamentoda temsil edilen oluşumların cevapları doğrultusunda Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin ikinci hükümet kurma yetkisi ile kabine oluşturma girişimine hiçbir partinin destek vermeyeceği anlaşıldı.

Photo: gov.bg


DİĞER HABERLER