Pasaport şubeleri, seçim günü hizmete açık olacakCuma, 09 Eylül 2022

Pasaport şubeleri, seçim günü hizmete açık olacak

İçişleri Bakanlığından (MVR) yapılan açıklamada Bulgaristan kimlik belgelerinin kaybolması, çalınması, hasar görmesi, yok edilmesi veya süresi dolmuş olmasından dolayı kimlik kartı olmayan veya geçerli kimlik belgesi (kimlik kartı veya hususi yeşil pasaport) olmayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanabilmeleri için erken genel seçimlerinin yapılacağı 2 Ekim’den önceki hafta gerekli organizasyonu oluşturduğu bildirildi.

Özel düzenlemelere göre, kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunan vatandaşların kartlarının çıkartılması işlemleri hızlandırılacak veya onlara kimlik belgelerinin (kimlik kartı, hususi yeşil pasaport) kaybolduğunu, çalındığını, hasar gördüğünü ve yok edildiğini veya kimlik kartının süresinin dolduğunu gösteren bir belge verilecek.

30 Eylül iş günü mesai saatlerinin sonuna kadar yeni bir kimlik kartı çıkartılması mümkün olmadığı durumlarda vatandaşların talep etmeleri halinde kimliklerini kanıtlayan belge verilecek.

Vatandaşların kimliklerini kanıtlayan belge verilebilmesi için her birinin bizzat Sofya Emniyet Müdürlüğü, il ve ilçe emniyet müdürlükleri veya polis karakollarına bağlı pasaport şube müdürlüklerine 27 Eylül- 1 Ekim 2022 tarihlerinde saat 8.30-17.00 arasında ve 2 Ekim’de saat 8.30-19.00 arasında başvuruda bulunması gerekir. İlgili Bulgaristan Kimlik Belgeleri Şube Müdürlüklerinin mesai saatlerinin farklı olması durumunda belgeler birimin mesai saatleri içerisinde düzenlenecek olup 01.10.2022 (Cumartesi) ve 02.10.2022 (Pazar) süresine riayet edilecek.

Erken genel seçimlerde oy kullanma imkanı sağlayan kimlikleri kanıtlayan belgeler, ancak vatandaşların kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde verilecek.

Vatandaşların daimi ikamet adreslerine göre kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde beyan ettikleri daimi ve mevcut adresleri fark etmeksizin her bir polis merkezi, polis karakolu, Sofya Emniyet Müdürlüğü veya il emniyet müdürlükleri tarafından kimliklerini kanıtlayan belge çıkartılabilir.

Daimi ve mevcut ikametgah belgeleri belediye idareleri tarafından çıkartılır.

Kimlik kanıtlayan belge, ancak 2 Ekim’de yapılacak seçimlerde vatandaşların Seçim Sandık Kurulu tarafından kimliğinin doğrulanması için verilecek.


DİĞER HABERLER