Pazarcik'te 13 imama karşı yürütülen dava duruşması yapılıyorSalı, 29 Ekim 2013

Pazarcik'te 13 imama karşı yürütülen dava duruşması yapılıyorBugün polisin sıkı gözetimi altında Bulgaristan'ın Pazarcık kentinde süren, ülkede yasa dışı olan İslam Vakfı üyesi olarak dini propaganda yapmak gerekçesiyle 13 kişinin yargılandığı davanın sıradaki duruşması yapılıyor.

Sanıkların talebi üzerine bugün yeni 18 tanığın dinlenmesi bekleniyor.

Onlardan 5'inin Smolyan'da sürdürülen soruşturma esnasında dinlendiği, fakat dava malzemesi olarak dava dosyasında yer almadığı belli oldu.

Bugünkü duruşmada Başmüftülüğün, Suudi Arabistan'da faaliyet sürdüren İslam Vakfı tarafından 2005-2010 dönemine ilişkin bulunduğu resmi bağışlar hakkında malumat vermesi bekleniyor. Ayrıca başmüftülükten bu dönem için mali rapor da isteniliyor.

Adliye binasının bulunduğu bölgede polis tarafından sıkı kontrol uygulanmakta.

Pazarcık Bölge Mahkemesi, Başmüftülük tarafından 2005-2010 döneminde İslam Vakfı tarafından yapılan bağışlar hakkında rapor sunulmasını talep etti.

Temmuz ayında 13 imama karşı yürütülen radikal İslam davasında tanık olarak Başmüftü Mustafa Aliş Hacı ifade verdi. O zaman mahkeme Sofya Yüksek İslam Enstitüsü'nden Dr. Safer Hasanov'un sunduğu bilirkişi raporunu kabul etti.
Kırcaali Haber


DİĞER HABERLER