Petkov: AB'nin Batı Balkanlar'a olan bağlılığını en üst düzeyde teyit ediyoruzPerşembe, 23 Haziran 2022

Petkov: AB'nin Batı Balkanlar'a olan bağlılığını en üst düzeyde teyit ediyoruz

İstifa eden Başbakan Kiril Petkov, bugün Brüksel'de gerçekleşen Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi’ne katıldı.

Bulgaristan Başbakanı, toplantının katılımcılarını Fransa’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın Kuzey Makedonya'nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelere başlama önerisine ilişkin tartışmalar da dahil olmak üzere ülkedeki iç siyasi durum hakkında bilgilendirdi. Petkov, Meclis Dış Politika Komisyonunun konuyu görüşmek üzere bugün bir toplantı planlandığına dikkat çekti. Başbakan, hükümetin Halk Meclisin kararını beklediğini vurguladı.

AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonuna açık desteklerini ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlığından kaynaklanan ortak zorluklar karşısında daha da yakın iş birliğine yönelik arzularını yeniden teyit ettiler. Toplantıda AB'nin ortak dış politikası ve güvenlik politikasına ilişkin pozisyonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli jeostratejik konular tartışıldı.

Petkov, düzenlenen toplantı için Fransa’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'e şükranlarını sundu.

Başbakan, “Bugün AB'nin, bölgenin Avrupa ailesine entegrasyonu için çok önemli olan Batı Balkan ülkelerinin ekonomik, siyasi ve sosyal dönüşümüne olan bağlılığını en üst düzeyde teyit etmek için bir araya geldik. AB, Covid-19 krizi gibi zor zamanlarda da dahil olmak üzere her zaman en yakın komşularını desteklemiştir. AB’nin uzmanlığından ve mali desteğinden daha fazla yararlanan başka bir bölge yoktur” diye kaydetti.

Petkov, ikili ilişkilerin derinleştirilmesi için yüksek katma değerli ürün üretilebilecek bir dizi iş birliği alanının ana hatlarını çizdi. Enerji alanı ile ilgili Başbakan, Güneydoğu Avrupa ülkelerine arzı garanti altına almak için eksik enerji altyapısının gecikmeden tamamlanması gereğini vurguladı.


DİĞER HABERLER