Petkov, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik vetosunu kaldırmadığını doğruladıPerşembe, 09 Haziran 2022

Petkov, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik vetosunu kaldırmadığını doğruladı

Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne yönelik koştuğu 3 şartı var ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik müzakereleri çerçevesi üzerindeki vetosunu kaldırmadan önce bunların yerine getirilmesi gerekiyor.

Başbakan Kiril Petkov, basın mensupları ve Bulgaristan'ı ziyaret eden AB Komiseri Oliver Varhei'nin huzurunda bu üç şarta vurgu yapmak istediğinin altını çizdi.

Petkov, bu 3 şartı şöyle sıraladı: “Bulgaristan Parlamentosu tarafından kabul edilen deklarasyon ile onaylanan Çerçeve Pozisyonuna bağlı kalınması, Bulgar toplumunun ülke Anayasasına dahil edilmesi ve komşuluk anlaşmasının uygulanması.

Başbakan, “Son günlerde Bulgaristan hükümetinin iki ayrı dış politika izlediği ve daha neler neler yönünde türlü türlü asılsız iddialar duydum. Bulgaristan vatandaşlarına ve Komiser Varhei'ye Kuzey Makedonya konusunda ilerleme kaydedilmesi için Bulgaristan'ın üç net şartı olduğunu açıkça belirtmek isterim. Birincisi, Bulgaristan Parlamentosu tarafından kabul edilen çerçeve pozisyonuna bağlılık, ikincisi, Bulgarların haklarının korunabilmesi için Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasası’na dahil edilmesi ve üçüncüsü de İyi Komşuluk Antlaşması'nın uygulanması. Bu kadar basit ve net. Sizlerin ve Sayın Varhei'yin huzurunda söylemek istediğim şey, bunlar daha önce ve şimdi tartışma konularımız oldu ve AB'nin bu üç şartın yerine getirilmesinin garantörü olmasının mümkün olup olmadığını görmek için birlikte çalışıyoruz” dedi.

Petkov, Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska’nın hükümetin iki ayrı dış politika izlediği yönündeki eleştirilerle ilgili konuşmasına şöyle devam etti: “İşte karşınızdayız, şimdiye kadar tüm yapıcı görüşmeleri yapmış olan genişlemeden sorumlu kişi bu. Ve burada onun yanında, Bulgaristan'ın üç şartının bu olduğunu açıkça belirttim. Ve birisi tek taraflı yalan haber yaptığında veya bu konuda siyasi kazanç sağlamaya çalıştığında şimdi ben bunu Sayın Varhei ile birlikte yaptığım gibi o da kendisine bunu söyleyen kişiyle yan yana durup ne demek istediğini açıklasın”.


DİĞER HABERLER