Petkov: Kış ayları için 7 LNG gemisinin sevkiyatı için anlaştıkPerşembe, 28 Temmuz 2022

Petkov: Kış ayları için 7 LNG gemisinin sevkiyatı için anlaştık

İstifa halindeki Başbakan Kiril Petkov, bugünkü kabine toplantısında Enerji Bakanlığının, Bulgaristan'ın enerji güvenliğini artırmak amacıyla yedi sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kargo gemisinin teslimine ilişkin bir sözleşme yapılması için bir teklifte bulunduğunu açıkladı.

Kabine toplantısının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Petkov, “Bunun için gerekli koşul, gerekli altyapıyı önümüzdeki ay Yunanistan ve Türkiye'den temin etmemizdir. Bu sözleşme, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile birlikte çalışan ekibin kış aylarında gaz güvenliğini sağlamaya yönelik önemli bir adımıdır. Bu şekilde enerji güvenliğinin garanti altına alınmasıyla ilgili sorunun önemli bir kısmını çözüyoruz ve hükümet bir sonraki kabineyi kolaylaştırıyor” diye vurguladı.

Başbakan, “Gerçekçi olmak gerekirse, önümüzdeki ekim-nisan döneminde her bir ay için bir LNG kargo gemimiz olacak. İlk geminin demir atacağı yer sağlandı - Yunanistan'da olacak. Bu sözleşme bugün imzalanacak, ancak 19 Ağustos'a kadar teyit edilebilecek, böylece geçici hükümet bundan daha iyi bir teklif bulursa, imzalamaya karar verebilecek" diye açıklık getirdi.

Petkov’un ifadesine göre, üzerinde anlaşılan gazın fiyatı Avrupa piyasalarındaki fiyatının 30 dolarının altındadır.


DİĞER HABERLER