Petkov: Yüksek gaz fiyatları büyük ölçüde Bulgargaz'ın yanlış kararlarından kaynaklanıyorPazartesi, 31 Ocak 2022

Petkov: Yüksek gaz fiyatları büyük ölçüde Bulgargaz'ın yanlış kararlarından kaynaklanıyor

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Kiril Petkov,  “Yeni devlet bütçesi büyüme bütçesi olacak. Kamu yatırımları gayri safi yurt içi hasılanın 5,8'i oluşturacak. Bu bütçe açığı miktarının tamamen yatırımları finanse edeceği anlamına geliyor” diye kaydetti.

Başbakan, “Bu yıl çok güçlü yatırımlar yapacağız. 8,2 milyar sermaye yatırımı yapacağız. İnsan potansiyeline de yatırım yapacağız. Nisan ayından itibaren ilk kez anaokulları ücretsiz olacak. Emekli maaşına da yatırım yapacağız. Gelecek yıl yoksulluk sınırının altında maaş alan tek bir emekli olmayacak” diye ekledi.

Petkov, elektrik fiyatları konusunda şubat ayında alınacak elektrik faturalarının aralık ve ocak ayları için tazminatlar içereceğini açıkladı. Elektrik faturalarının önemli ölçüde daha düşük tutarda olacağını belirtti.

Başbakan, “Bulgargaz Şirketinin mevcut yönetiminin görevden alınması, oradaki kişilerin işlerini gerektiği gibi yapmamalarından kaynaklanmaktadır. Şu anda bir soruşturma yürütülüyor ve verdikleri kararlardan bazılarının yüksek gaz fiyatlarına ve Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) tarafından önerilen yüzde 30'luk artışa yol açtığından büyük ölçüde eminiz. Belediye,  hastane, kreş, okullara yapılacak yardımların tartışılacağı bir çalışma grubu oluşturuyoruz. Ancak kamu hizmet alımı ihalelerindeki belirsizlikler giderilinceye kadar belediyelerin sokak aydınlatma parası yok diyemeyiz” diye belirtti.

Kabine toplantısı gündeminde 22 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, Devlet Sosyal Güvenlik Sistemi Bütçe Kanunu ve Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) Bütçe Kanunu teklifleri yer alıyordu.


DİĞER HABERLER