Plamen Dimitrov, yeniden Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Başkanı seçildiPerşembe, 12 Mayıs 2022

Plamen Dimitrov, yeniden Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Başkanı seçildi

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov, Sofya'da iki gün art arda gerçekleşen KNSB 9. Olağan Kongresi’nde yeniden KNSB Başkanlığı görevine seçildi. Aynı kongrede Daniela Stoyanova, Ognyan Atanasov ve Todor Kapitanov ise KNSB Başkan Yardımcılığına seçildiler.

Plamen Nankov, Merkezi Kontrol Komisyonu (ZKK) Başkanı, Yanka Takeva, Valentin Vılçev ve Rayna Djagalova ise onun yardımcıları belirlendiler.

Dimitrov, kongre kapanış konuşmasında tüm mesai arkadaşlarına halkın yararına yorulmadan yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. KNSB Başkanı, “Burada birkaç gün boyunca Sofya'da başardıklarımızla, verdiğimiz tüm mesajlar ve elde ettiğimiz başarılarla, tüm yeni öncelikler ve belirlenen hedeflerle, kendimizi rahatça Bulgaristan'da emeğin onurlu savunucuları olarak adlandırabileceğimizden eminim” diye kaydetti.

Yeni ekibe katılan herkese teşekkür eden Dimitrov, İnsanların KNSB’nin hizmetlerini günlük yaşamlarında daha fazla hissedebilmeleri için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Sendikal örgütü muazzam bir güç olarak nitelendiren KNSB Başkanı, Bulgaristan'ın onsuz aynı olamayacağını, politikacıların ve işverenlerin bunu bildiğini de sözlerine ekledi.

Kongrede KNSB’nin geçen döneme ilişkin raporları tartışılarak kabul edildi. Bir sonraki dönem için bir program da kabul edildi.

Dimitrov, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada önümüzdeki beş yıl içinde asgari ücretin 1700 levaya, ortalama ücretin ise 3100 levaya yükseltilmesini bir öncelik olarak belirledi. Sendikacı, KNSB’nin hedefinin 2021'de yüzde 45,5 olan çalışanlara yönelik tazminat giderlerinin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) içindeki payını 2027'de yüzde 50'ye çıkarmak olacağına dikkat çekti.

9 Mayıs’ta KNSB, "Emeğin Geleceği İçin Çalışan Bir Bulgaristan” konulu ulusal bir konferans düzenledi. Konferansta yeşil ekonomiye geçiş, sosyal haklar ve dijitalleşme konuları ele alındı.


DİĞER HABERLER