PLOVDİV BÖLGE MÜFTÜSÜ POLİS ZORUYLA MAKAMINDAN ÇIKARTILDIPerşembe, 22 Temmuz 2010

PLOVDİV BÖLGE MÜFTÜSÜ POLİS ZORUYLA MAKAMINDAN ÇIKARTILDI Osman Hilmi ve Hasan Ali İcra Yargıcı tarafından müftülükten zorunlu çıkartıldı

İki saatlik barışçıl direniş ile karşılaştıktan sonunda icra yargıcı, Plovdiv Bölge Müftüsü Osman Hilmi ve Cuma Cami Derneği Başkanı Hasan Ali'yi zorunlu bir şekilde görev makamından polis yardımıyla çıkarttı. Dini işlerinin yürütülmesi için kullanılan büroda hiç kimsenin olmadığını görünce, Veliçko Apostolov'un çalışanları kapı kilidini kırıp anahtarlığı değiştirdiler. Bu olay iki taraf arasında olası çatışmayı önlemek için orada bulunan 4. Bölge Emniyet Müdürlüğü polis görevlilerin önünde yaşandı. Dernek Başkanı Hasan Ali şöyle konuştu: "Bizler kanunun gerektirdiği şekilde zamanında haberdar edilmedik, bu yüzden burayı terk etmeyeceğiz. Bulgaristan'daki kurumlara saygımız sonsuz, ama burası Bölge Müftülüğün bürosudur."

Bunun üzerine icra yargıcı söz konusu mülkün "Eli invest grup" şirketine ait olduğunu ve yönetimine geçmesi için de mahkeme yürütme kararını gösterdi. Şirket, kira ilişkilerin sonlandırılması için Sofya'daki Başmüftülüğü dava etmiş, bunun üzerine de mülkü tekrar kendi yönetimine almakta. Mayıs ayında Yüksek Temyiz Mahkemesi Başmüftü olarak Nedim Gencev'i atadı. Kendisine Başmüftülüğe girmesine izin verilmediği gibi, ülke genelinde çalışan derneği de yok. Apostolov: "Bizi bu durum ilgilendirmez. Kontratların kimin imzaladığı da önemli değil. Önemli olan bodrum katı, merdiven kısmı ve de birinci kat için mahkemenin kararı olmasıdır" dedi.

Cuma camiin bodrum katında "Oriental Tatlı ve Kahve" dükkanı, üst katta da Bölge Müftülüğün büroları var. "Eli invest grup" ile imzalanan kira kontratı Camiset Cafer'in dernek başkanlığı döneminde imzalanmış. Din görevlileri bir saat polisler tarafında ikna edilmeye çalışıldı. Kelepçeyle emniyette götürülmek yerine kendi rızalarıyla mekandan ayrıldılar. Müftü Osman Hilmi Türkiye Cumhuriyeti'nin Cuma Cami onarmak için 5 milyon leva verdiğini hatırlatarak, "tarihi anıt konumundaki ibadethanedeki oluşan durumu Başbakan Erdoğan'a aktaracağız" dedi.


DİĞER HABERLER