Politik satranç oyununda yeni hamlelerPazartesi, 26 Nisan 2021

Politik satranç oyununda yeni hamlelerSiyasi arena yeni varsayımlar teorilerine gebe bir duruma geldi.Cumhurbaşkanı Rumen Radev Mecliste ikinci büyüklükteki partiye hükümet kurma yetkisini ne zaman vereceğini ilan etmeden önce, "Böyle halk var" partisi sürpriz bir hamleyle çıktı. "Böyle halk var" lideri Slavi Trifonov Başbakan adayı görevine dünya satranç şampiyonu Antoaneta Stefanova'yı seçtiklerini, ancak onun kabine kurma yetkisini alır, almaz "saniyesinde" geri çevireceğini beyan etti.

Slavi Trifonov bu kararın gerekçesi olarak, partinin istikrarlı hükümet kurmak için yeterli sayıda milletvekili veya ortağa sahip olmadığına işaret etti. Trifonov, alacakları muhtemel desteğin "yolsuzlukları kanıtlanan, zararlı ve açgözlü politik ögelerden" geleceği ve bunun da bağlılık ilişkileri yaratacağından yakındı.

Şovmen Trifonov'un sözleri ana politik muhalifinden anında tepki yarattı. GERB çevreleri bu kararı sorumluluktan kaçma ve siyasi korku olarak nitelerken, GERB lideri Boyko Borisov: "Asıl korkak kişi, 165 milletvekilinden destek sözü alan, ancak onları yetersiz bulup, 240 vekilden destek isteyen kişidir" diye izah etti.

GERB- SDS Parlamento Grubu Başkanı Desislava Atanasova'ya göre, Slavi Trifonov'un partisinin yeterince destek bulmadığı yöndeki argümanları mantıksızdıe. Atanasova şimdiye kadar yeni meclis sürecinde "Böyle halk var" partisine tam destek izlendiğini hatırlattı.

"Atanasova: "Benim açımdan bu sorumluluktan kaçınmadır. Bu 50- 60 milyon leva üstüne katıp, yeni seçim anlamına mı geliyor? Bu hangi seçim şartlarına göre yapılacak?" sorusunu yöneltti.

Böylece ikinci siyasi güce hükümet kurma yetkisi verilmeden önce, bakışlar yetkinin sunulacağı muhtemel üçüncü siyasi güce yöneldi.

Siyasi bilimci Dimitar Ganev "24 Chasa" gazetesine verdiği mülakatta: "Temel siyasi mantıği bakacak olursak, üçüncü yetki, BSP'ye verilebilir. Bunun argümanlarını şöyle sıralayabiliriz: BSP üçüncü büyüklükteki partidir ve bu anlamda üçüncü yetkiyi hak ediyor. İkinci gerekçe ise, Radev'in sosyalistlerin güven ve desteğini kazanmak istemesiyle bağlantılıdır. Radev bu kabine yetkisini sosyalistlere sunmaz ise, onlar: "Seni bu göreve getiren partiyiz, bu senin partin, neden bizi seçmedin" demezler mi... Böyle bir durum ise Radev ile sıradan sosyalistler arasındaki diyalog tatsızlaşabilir.

Üçüncü argüman ise, "Demokratik Bulgaristan" lideri Hristo İvanov ‘un peşin olarak yetki kabul etmeyeceğini beyan etmiş olmasıyla bağlantılı.

Kabine kurmak için üçüncü görev yetkisini DPS'ye sunması ise, Radev'e geri dönüşümü olmayan imaj zararları getirebilir, diyor siyasi analizatör.

"Ayağa kalk! Magandalar dışarı!" ise hükümet kurmakla görevlendirilmek için oldukça küçük bir parti.

Kabine kurmak üzere Cumhurbaşkanın sunacağı üçüncü yetki ile hükümet oluşturma şansı olağanüstü düşük, dedi BNR "Horizont" programına konuşan "Yeşiller Hareketi" ve "Demokratik Bulgaristan" milletvekili Borislav Sandov.

Sandov:"Dolayısıyla en olası perspektif yeni seçimlere gitmek olacak. Sonbahara nispeten istikrarlı bir hükümetle girmemiz için, bu yeni seçimlerin bir an önce yapılması gerekecek" dedi ve Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in sorumluluğun hayli büyük olduğunu kaydetti.

Oyunun ne zaman diğer seviyeye geçeceği henüz muamma. Cevabı peşin bilinse de, ikinci yetkinin zaman dilimi hala belli değil. Devlet başkanı bu görev yetkisini vermekte fazla gecikemez, çünkü nu onun siyasi muhaliflerinde şüphelere yol açar. Dimitar Ganev'e göre Radev bu görevini birkaç gün erteleyerek, Millet Meclisi'nin yasalar kabul etmesine zaman tanımış olacak. Asıl bundan sonra politik satranç oyununda sıradaki hamleye geçebilir.


DİĞER HABERLER