PP-DB İttifakı, yüzde 1 ile GERB-SDS İttifakı’nın önünde gidiyorPerşembe, 23 Mart 2023

PP-DB İttifakı, yüzde 1 ile GERB-SDS İttifakı’nın önünde gidiyor

Analiz ve Pazarlama Merkezi'nin en son sosyolojik araştırmasının sonuçlarına göre, Değişime Devam (PP)-Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı, yüzde 1 oy oranı ile ana rakibi Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı’nın önünde gittiğini, muhtemelen yeni kurulan Sol Partiler İttifakı’nın Meclise gireceğini gösteriyor. 

Seçim anketi, 16-19 Mart 2023 döneminde 2 Nisan'da yapılacak genel milletvekili seçimlerinden iki hafta önce yapıldı. 1021 yetişkin Bulgaristan vatandaşının katılımıyla yapılan ankette yer alan soruları tüm yanıtlayanların %1'i 54 000 kişiye karşılık gelmektedir. Katılımcılarla yüz yüze anket yapıldı.

Sofya’daki Bulgaristan Telegraf Ajansı (BTA) Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Analiz ve Pazarlama Merkezi Müdürü Yuliy Pavlov, seçim anketinin Analiz ve Pazarlama Merkezi’nin kendi finansman kaynaklarıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Anket sonuçlarına göre, bugün erken genel seçimleri olsa, PP-DB İttifakı yüzde 25,7, GERB-SDS İttifakı yüzde 24,7, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) yüzde 13, 8, Vızrajdane partisi yüzde 12,5, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı yüzde 8,1 ve Sol Partiler İttifakı yüzde 4 oranında oyla Meclise giren 6 siyasi güç olacaktı.

Pavlov, “Artık yüksek reyting alan siyasetçi yok diyebiliriz” diye kaydetti.

Geçici hükümetin ülkeyi nasıl yönettiğine ilişkin soruya yanıt verenlerin %31,4'ü "Oldukça başarılı", %52,6’sı "Oldukça başarısız" yanıtını verirken %16'sı da yanıt vermedi.

Sosyolog, “Siyasetçiler, kim nasıl oy kullanırsa kullansın, ya hükümet kurmak için anlaşamıyor ya da 5-6 ay ömürlü bir hükümet kuruyor ve insanlar haklı olarak “Neden oy kullanalım!” diye soruyorlar. Şimdiden bu seçimlerden sonra da partilerin hükümet kurmak için anlaşamayıp yerel seçimleri bekleyecekleri söylentisi dolaşıyor. Acaba seçmenler de politikacılar gibi mi düşünüyorlar – bunu da ilerde göreceğiz” dedi.


DİĞER HABERLER