Prof. Dr. Konstantinov: Kağıt pusula ile oylama, 300 bin seçmeni sandık başına geri getirecekPazartesi, 20 Mart 2023

Prof. Dr. Konstantinov: Kağıt pusula ile oylama, 300 bin seçmeni sandık başına geri getirecek

Prof. Dr. Mihail Konstantinov, Bulgaristan devlet televizyonu BNT’ye verdiği demeçte, “Kağıt oy pusulası ile oylamanın geri getirilmesi nedeniyle yaklaşık 300 bin seçmenin tekrar sandık başına gitmesini bekliyorum” diye yorum yaptı.

Seçim uzmanı, “Son normal katılım seviyesi Nisan 2021 seçimlerindeydi. Ardından her birine 600 bin daha az seçmenin oy kullandığı üç seçim geldi. Üç seçimde de 2.6 milyon kişi oy kullandı, şimdi bu sayının 2.9 milyona çıkmasını bekliyorum” dedi.

Prof. Dr. Konstantinov, “Şimdi seçmenlerin en az yarısı kağıt oy pusulasıyla oy kullanmayı tercih edecekler” diye kaydetti.

Matematikçinin ifadesine göre, Merkez Seçim Komisyonu (MSK), gereksiz yere bölge seçim kurullarının makine ve kağıt oy pusulası ile yapılan oylamaların sonuçlarını birleştirme talimatı verdiğini söyleyerek, bu işin Bilgi Hizmetleri Şirketi’ne ait bilgisayarların yapması gerektiğini vurguladı.

Seçim uzmanı, seçim sandıklarında video gözetim uygulamasının zararlı olduğu görüşündedir.

Prof. Dr. Konstantinov, “Bazı kişilere izlenmediği halde izlendiği telkin edilebilir. Gerçeğin ne olduğu değil, bizim ne düşündüğümüz önemlidir. Video gözetim son derece zararlı, hiçbir yerde uygulanmaması boşuna değil, hem Avrupa'da makineli oylama da yapılmaz” dedi.

Bilim insanı, siyasi hedeflere teknik yollarla ulaşılamayacağına inanıyor.


DİĞER HABERLER